Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
press release The Farm 51 Press Release 26 kwietnia 2016, 12:54

Chernobyl VR Project - nowy trailer i informacje o premierze

W dniu trzydziestej rocznicy katastrofy prezentujemy nowy trailer 360° oraz informacje na temat premiery aplikacji i wsparcia ofiar wybuchu w Czarnobylu.

Poniższa wiadomość jest oficjalną informacją prasową producenta/wydawcy/dystrybutora gry i jako taka nie jest lub nie musi być wyrażeniem opinii i stanowiska redakcji gry-online.pl.

Mamy przyjemność ogłosić, że prace nad Chernobyl VR Project powoli dobiegają końca. Z okazji 30. rocznicy katastrofy w Czarnobylu chcielibyśmy podzielić się nowym poruszającym trailerem Chernobyl VR Project przygotowanym w technologii 360°.

Chernobyl VR Project to wyjątkowe przedsięwzięcie, które łączy świat gier komputerowych ze światem aplikacji edukacyjnych i narracji filmowej. Jest to pierwsza w historii wirtualna wycieczka po Czarnobylu i Prypeci przeznaczona na urządzenia VR. Aplikacja dostępna będzie w czerwcu tego roku na Oculus Store – w kolejnych miesiącach dostępne będą wersje na inne platformy. W dniu dzisiejszym odbędzie się również ukraińska prapremiera tej innowacyjnej aplikacji z udziałem Witalija Kliczko, mera Kijowa, który został honorowym patronem projektu oraz wziął udział w pracach Chernobyl VR Project. W najbliższym czasie planujemy również event premierowy w Polsce, o którym poinformujemy wkrótce.

"Polacy zrobili mi ogromną niespodziankę. Jestem synem likwidatora katastrofy i czuję się poruszony, że losy takich ludzi jak mój ojciec spotkały się z zainteresowaniem i zostały przedstawione w tak nowatorski sposób. Wierzę, że dzięki takim aplikacjom jak Chernobyl VR project historię katastrofy i poszkodowanych w niej moich rodaków poznają ludzie na całym świecie." - powiedział Witalij Kliczko, mer Kijowa, który objął swoim patronatem światową premierę aplikacji w Muzeum Historii Miasta Kijowa.

"W The Farm 51 uznaliśmy, że dramatyczna historia katastrofy w Czarnobylu nie powinna być sprowadzona do poziomu gry akcji. Chcieliśmy pokazać, że rodzący się właśnie potężny rynek urządzeń Virtual Reality (VR) może służyć nie tylko rozrywce, ale również poruszaniu spraw ważnych społecznie. Wykorzystaliśmy mechanikę gier komputerowych, by stworzyć pierwszą w historii wirtualną wycieczkę po Czarnobylu i Prypeci w technologii wirtualnej rzeczywistości”.- powiedział Wojciech Pazdur, wiceprezes gliwickiego studia.

Najważniejszą decyzją ze strony The Farm 51 jest deklaracja o przekazaniu dużej części przychodów ze sprzedaży Chernobyl VR Project na rzecz fundacji zajmujących się pomocą ofiarom katastrofy. Wraz z polsko-ukraińską Fundacją Otwarty Dialog wybierzemy organizacje, którym przekazana będzie pomoc (10%, 30% i 60% ze sprzedaży, w zależności od wersji cenowej aplikacji). Mamy nadzieję, że tym samym przyczynimy się do pomocy poszkodowanym, a sam temat katastrofy zyska dzięki naszemu projektowi nowy wymiar edukacyjny i społeczny.

Entuzjastyczne reakcje dotyczące pierwszych medialnych informacji na temat Chernobyl VR Project sprzed kilku miesięcy sprawiły, że zrozumieliśmy w The Farm 51 jak ważny jest to temat. Postanowiliśmy dotrzeć do ludzi, dla których katastrofa ma wymiar intymny, prywatny, a czasem rodzinny. Odbyliśmy wiele spotkań z ludźmi, którzy byli w okolicach Czarnobyla w trakcie wybuchu, w tym do tzw. likwidatorów, którzy pomagali oczyszczać teren katastrofy, często za cenę ciężkich chorób popromiennych. Dotarliśmy również do bardzo znanych osób, które zechciały wesprzeć nasz projekt, m.in. do noblistki Swietłany Aleksijewicz (autorki „Czarnobylskiej modlitwy”) oraz legendarnego boksera, a dziś mera Kijowa, Witalija Kliczki.