Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 22 lutego 2021, 20:13

autor: Ness

CD Projekt RED zwalcza tweety prowadzące do skradzionego kodu źródłowego Gwinta

CD Projekt RED walczy z nielegalnym rozpowszechnianiem wykradzionego przed prawie dwoma tygodniami kodu źródłowego gry Gwint. Na Twitterze parę postów zostało usuniętych z pomocą niesławnego DMCA.

CD Projekt RED wziął na celownik użytkowników Twittera, którzy biorą udział w rozpowszechnianiu kodu źródłowego gry Gwint. Jak donosi serwis Vice, co najmniej parę kont otrzymało informację o tym, że ich tweety zostały usunięte, na mocy roszczeń poczynionych przez polską firmę.

Jeden z użytkowników, który otrzymał wiadomość o działaniach podjętych przez administrację, przyznał, że jego tweet zawierał link do pliku torrent z kodem źródłowym Gwinta do pobrania. Prawdopodobnie analogiczna treść była obecna w pozostałych usuniętych wiadomościach. Cała ta sytuacja jest pokłosiem ataku hakerskiego, który wydarzył się prawie 2 tygodnie temu. Skradziono wówczas informacje należące do CD Projekt RED. Jak się okazało, wśród nich były kody źródłowe Cyberpunka 2077, Wiedźmina 3 oraz właśnie Gwinta. Dane pierwszych dwóch gier zostały sprzedane na aukcji w darknecie, a pliki ostatniej z wymienionych produkcji znalazły się w Internecie.

CD Projekt RED zwalcza tweety prowadzące do skradzionego kodu źródłowego Gwinta - ilustracja #1
„Redzi” starają się powstrzymać udostępnianie wykradzionego kodu źródłowego Gwinta.

DMCA to skrót od Digital Millennium Copyright Act, czyli amerykańskiej ustawy dotyczącej kopiowania oraz rozpowszechniania materiałów, do których nie posiada się praw autorskich. Twitter jest firmą mającą swoją siedzibę w USA, więc siłą rzeczy jej użytkownicy podlegają zasadom panującym w tym kraju. Używanie DMCA przez wydawców oraz twórców jest powszechnie znaną praktyką w Internecie. Zwłaszcza jeżeli mówimy o serwisie Twitch, na którym dochodziło już do absurdalnych sytuacji. Ostatnio na ustawę powołała się firma Take-Two, czego skutkiem było usunięcie wszystkich plików projektów re3 oraz reVC.