Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość pozostałe 9 lutego 2021, 10:23

CD Projekt ofiarą ataku hakerów. Skradziono dane i zaszyfrowano komputery

CD Projekt poinformował, że stał się celem ataku hakerów, którym udało się wykraść pewne dane i zaszyfrować część komputerów. Przestępcy zażądali okupu, ale polska firma nie zamierza z nimi negocjować.

W SKRÓCIE:

  1. firma CD Projekt została zhakowana;
  2. przestępcy wykradli pewne dane, zaszyfrowali część komputerów i zażądali okupu;
  3. twórcy Wiedźmina i Cyberpunka 2077 nie zamierzają negocjować ze sprawcami, co oznacza, że wykradzione dane mogą zostać ujawnione;
  4. na zhakowanych komputerach najprawdopodobniej nie było danych klientów i graczy.

Polska firma CD Projekt – odpowiedzialna m.in. za serię gier RPG Wiedźmin oraz futurystycznego Cyberpunka 2077 – stała się celem ataku hakerów. Przestępcom udało się zdobyć „pewne dane” i zaszyfrować przynajmniej niektóre komputery podłączone do wewnętrznej sieci. Hakerzy zażądali okupu, ale koncern nie zamierza z nimi negocjować.

Wczoraj dowiedzieliśmy się, że padliśmy ofiarą ukierunkowanego cyberataku, w wyniku którego niektóre z naszych wewnętrznych systemów zostały zhakowane.

Nieznany sprawca uzyskał nieautoryzowany dostęp do naszej sieci wewnętrznej, zebrał pewne dane należące do grupy kapitałowej CD PROJEKT i zostawił list z żądaniem okupu, którego treść podajemy do publicznej wiadomości. Mimo że niektóre urządzenia w naszej sieci zostały zaszyfrowane, nasze kopie zapasowe pozostają nienaruszone. Zabezpieczyliśmy już naszą infrastrukturę IT i rozpoczęliśmy przywracanie danych.

Nie poddamy się żądaniom ani nie będziemy negocjować ze sprawcą, mając świadomość, że może to doprowadzić do ujawnienia wykradzionych danych. Podejmujemy niezbędne kroki w celu złagodzenia konsekwencji takiego obrotu sprawy, w szczególności poprzez zwrócenie się do wszystkich stron, które mogą zostać poszkodowane w wyniku ataku – czytamy w notce.

Wszystko wskazuje na to, że w wykradzionych danych nie ma żadnych informacji, które mogłyby narazić na niebezpieczeństwo graczy lub klientów CD Projektu. Właściwe służby zostały powiadomione o zdarzeniu. Pozostaje nam tylko czekać na rezultaty ich dochodzenia, które być może ujawni kolejne szczegóły i pozwoli zidentyfikować sprawców.

Wciąż badamy ten incydent, jednak w tej chwili możemy potwierdzić, że - według naszej najlepszej wiedzy - dotknięte atakiem systemy nie zawierały żadnych danych osobowych naszych graczy lub użytkowników naszych usług.

Zwróciliśmy się już do odpowiednich organów, w tym do służb i prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych, a także do specjalistów z zakresu informatyki śledczej. Będziemy z nimi ściśle współpracowali w celu pełnego zbadania tego incydentu – czytamy dalej.

CD Projekt nie ma ostatnio najlepszej passy (ma to związek przede wszystkim z bardzo słabą jakością konsolowych wersji Cyberpunka 2077), a ujawnienie skradzionych informacji może odbić się negatywnie na wizerunku firmy i kursie jej akcji. Oczywiście poinformujemy Was o dalszym rozwoju tej sprawy, kiedy tylko pojawią się kolejne doniesienia.

  1. Cyberpunk 2077 na PS4 to katastrofa. Miałeś spalić miasto, nie konsolę, samuraju
  2. Recenzja gry Cyberpunk 2077 - samuraju, masz świetne RPG do ogrania
  3. Cyberpunk 2077 – poradnik
  4. CD Projekt – strona oficjalna