Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 22 listopada 2022, 07:50

autor: Kamil "grim_reaper" Kleszyk

Phil Spencer ucina spekulacje o CoD na PlayStation [Aktualizacja: umowa na 10 lat]

Szef Xboksa, Phil Spencer, po raz kolejny – i, miejmy nadzieję, ostatni – odniósł się do sprawy dostępności Call of Duty na PlayStation po przejęciu Activision Blizzard przez Microsoft. AKTUALIZACJA: doniesienia o umowie na 10 lat.

Źrodło fot. filckr, eVRydayVR, xbox.com, playstation.com
i

The New York Times donosi, że 11 listopada tego roku Microsoft zaoferował firmie Sony nową umowę, wedle której gry z serii Call of Duty pojawiałaby się na konsolach PlayStation przez 10 najbliższych lat. Japońska korporacja nie pokusiła się o komentarz do sprawy.

Jeśli myśleliście, że w tym tygodniu nie usłyszycie o serii Call of Duty w kontekście jej dostępności na PlayStation, byliście w grubym błędzie. Jak się okazuje, sprawa ta zaczyna męczyć nie tylko nas, graczy, ale i samego Phila Spencera.

Na Zachodzie bez zmian

Dyrektor generalny Microsoft Gaming postanowił po raz ostatni (czyżby?) skomentować przyszłość CoD na sprzęcie Sony. W trakcie rozmowy z redakcją The Verge Spencer powiedział, że „nie ma umowy, którą można by napisać na zawsze”, ale nie wyklucza to tego, by kolejne strzelanki od Activision Blizzard wychodziły na PlayStation jeszcze przez długi czas.

Nie chodzi o to, że w pewnym momencie wyciągnę dywanik spod nóg PlayStation 7 i powiem: „Ahaha, po prostu nie napisałeś umowy na wystarczająco długo”. Nie ma umowy, którą można by spisać na zawsze – oznajmił w rozmowie.

Microsoft pójdzie na rękę Sony?

Ponadto CEO Xboksa powiedział, że pisanie umowy, w której używa się wyrażenia „na zawsze”, jest głupie, ale jednocześnie uspokoił, iż jest otwarty na pośrednictwo w „wygodnym” i długoterminowym zobowiązaniu z Sony. Co ciekawe, wyraził również nadzieję, że umowa z Japończykami pomoże uspokoić organy regulacyjne.

Przypomnijmy, że jakiś czas temu Komisja Europejska rozpoczęła drugą fazę dochodzenia w sprawie potencjalnego przejęcia Activision Blizzard przez Microsoft (więcej informacji znajdziecie pod tym linkiem). Urzędnicy wciąż mają obawę, że po finalizacji transakcji Call of Duty zniknie z konsol PlayStation.

Żadnych haczyków

Spencer przy okazji odniósł się do plotek mówiących, że gigant z Redmond w przyszłości może narzucić Sony korzystanie m.in. z usługi Game Pass. Amerykanin zaznaczył, że nie ma w tej sprawie żadnych haczyków i CoD będzie dostępne na kolejnych konsolach Sony bez potrzeby posiadania XGP.

Nie ma nic do ukrycia. Chcemy nadal dostarczać Call of Duty na PlayStation bez żadnych dziwnych haczyków czy podtekstów. Rozumiem obawy niektórych ludzi w tej kwestii i staram się być tak jednoznaczny, jak tylko mogę – oznajmił.

Konsolę Xbox Series X kupisz tutaj

Cóż, miejmy nadzieję, że słowa Spencera są odzwierciedleniem rzeczywistych zamiarów Microsoftu, a nie jedynie tzw. grą pod publiczkę.

ZASTRZEŻENIE

Firma GRY-OnLine S.A. otrzymuje prowizję od wybranych sklepów i usług, których oferty prezentowane są powyżej.

Kamil Kleszyk

Kamil Kleszyk

Introwertyk z powołania. Od dziecka czuł bliższy związek z humanizmem niż naukami ścisłymi. Zamiast obliczać, ile Ala ma kotów, wolał zamykać się w swoim świecie i wymyślać nowe historie ulubionego anime – Dragon Ball. Po latach nauki przyszedł czas stagnacji, którą wolał nazywać „szukaniem życiowego celu”. Wypatrując przeznaczenia w trakcie 58. seansu ukochanej Szklanej pułapki, postanowił – niczym John McCLane – zawalczyć o lepszą przyszłość. Z pomocą przyszła redakcja Gry-Online.pl, która przyjęła go pod swoje skrzydła. Jako że autor jest świeżakiem w newsroomie, nie ma jeszcze docelowej tematyki na jakiej chce się skupić (mimo że podstępny Łosiu wabi go w mroki gamingu). Możecie się zatem spodziewać od „Ponurego Żniwiarza” newsa o symulatorze rolnictwa, jak i wpływie procesu Johnnego Deppa na przyszłość Piratów z Karaibów. Jeśli kiedykolwiek usłyszycie, że granie na konsoli i oglądanie filmów do niczego nie doprowadzi – przypomnijcie sobie Kamila.

więcej