Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 5 października 2018, 11:36

Brandon Sanderson mógłby oddać CD Projekt RED prawa do Mistborna. Za darmo

W reakcji na niedawne kroki Andrzeja Sapkowskiego popularny pisarz fantasy Brandon Sanderson stwierdził we wpisie na forum Reddit, że mógłby oddać studiu CD Projekt RED prawa do adaptacji swoich książek z cyklu Z mgły zrodzony (Mistborn)… za darmo.

Autor Z mgły zrodzonego chwali studio CD Projekt RED. - Brandon Sanderson mógłby oddać CD Projekt RED prawa do Mistborna. Za darmo - wiadomość - 2018-10-05
Autor Z mgły zrodzonego chwali studio CD Projekt RED.

W SKRÓCIE:

  1. Brandon Sanderson to bestselerowy autor fantasy, odpowiadający m.in. za serie Z mgły zrodzony oraz Archiwum Burzowego Światła;
  2. pisarz rozpływa się w zachwytach nad tym, w jaki sposób studio CD Projekt RED zaadaptowało Wiedźmina;
  3. Sanderson mógłby wziąć pod uwagę oddanie polskiemu deweloperowi praw do Z mgły zrodzonego… za darmo;
  4. wpis stanowił zabawny komentarz do ostatnich kroków wykonanych przez Andrzeja Sapkowskiego.

Jak wiadomo, Andrzej Sapkowski niedawno zażądał od studia CD Projekt RED 60 mln złotych, w związku z drastyczną różnicą pomiędzy zarobkami polskiego dewelopera na serii gier Wiedźmin, a sumą, za którą nabyte zostały prawa do wykorzystania wiedźmińskiego uniwersum. Sprawę w zabawny sposób skomentował na forum Reddit inny pisarz fantasy – Brandon Sanderson, autor m.in. popularnych na całym świecie cyklów Z mgły zrodzony i Archiwum Burzowego Światła.

Może wyda wam się to zabawne. Czytałem tę groźbę ostatniej nocy około 3:00 i byłem naprawdę blisko zamieszczenia wpisu: "Drogi CD Projekcie. Możesz dostać prawa do Mistborn, jeśli chcesz...". Ale to sprawiało wrażenie, jakby miało eksplodować jako wątek, a naprawdę nie chciałem obudzić się i zobaczyć kilkuset odpowiedzi w mojej skrzynce odbiorczej. Mam dzisiaj pracę do wykonania... – czytamy we wpisie.

Dlaczego Sanderson zdecydował się na zamieszczenie takiego wpisu? Powód jest jasny – jego zdaniem obecność wysokiej klasy produktów fantasy na rynku wpływa pozytywnie na cały gatunek. A gry z serii Wiedźmin to według pisarza dzieła z najwyższej półki.

Z pełną powagą, chciałbym coś zrobić z CDPR. Stworzyli jak dotąd najlepsze w historii gry będące adaptacjami książek. To coś, na myśl o czym reszcie z nas cieknie ślinka – z tego prostego powodu, że cały gatunek (książki, filmy i gry) korzysta z tak wysokiej jakości produktu na rynku, jak gry Wiedźmin – zauważa Brandon Sanderson.

Oczywiście, wpis należy uznać przede wszystkim za nieco humorystyczną reakcję pisarza na ostatnie wydarzenia. Sanderson wydaje się jednak traktować sprawę przynajmniej trochę poważnie, o czym jeszcze raz zapewnia w kolejnym akapicie.

Poważnie rozważałbym przyznanie CD Project RED praw do moich książek za darmo, ponieważ pozytywny wpływ kulturowy, jaki może mieć wspaniała adaptacja fabularna, jest ogromny. Chociaż... Podejrzewam, że mają już dość zadawania się z przemądrzałymi autorami fantasy i prawdopodobnie są bardziej zainteresowani tworzeniem własnej własności intelektualnej – konkluduje twórca.

Dwóch pisarzy, dwie skrajnie odmienne reakcje – wnioski na temat przyczyn tego stanu rzeczy pozostawię Wam. Ciekawe czy polski deweloper (znany przecież również z oryginalnych interakcji w social mediach, czego najlepszym przykładem może być pamiętna sytuacja ze studiem Guerrilla Games) odpowie w jakiś sposób Brandonowi Sandersonowi?

KIM JEST BRANDON SANDERSON?

Brandon Sanderson mógłby oddać CD Projekt RED prawa do Mistborna. Za darmo - ilustracja #2

To urodzony w 1975 roku, amerykański pisarz. Jego debiutem literackim była wydana w 2005 roku powieść fantastyczna Elantris. Od tego czasu stworzył kilka popularnych cykli, m.in. Z mgły zrodzonego, Z Archiwum Burzowego Światła oraz Mścicieli. Czytelnikom znany jest także z napisania/dokończenia ostatnich tomów serii Koło Czasu, po śmierci jej oryginalnego autora – Roberta Jordana. Projektowane przez Sandersona, barwne światy fantasy (będące w gruncie rzeczy częścią jednego, olbrzymiego uniwersum zwanego Cosmere) charakteryzują się dużą oryginalnością, ale i – co znacznie rzadsze w tym gatunku – wewnętrzną spójnością. Pisarz regularnie trafia na światowe listy bestsellerów. Zdjęcie: autorstwa Nazrilofa, z oficjalnej strony Brandona Sandersona.

  1. Brandon Sanderson – strona oficjalna
  2. CD Projekt RED – strona oficjalna