Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 17 czerwca 2021, 10:42

autor: Entelarmer

Błąd w Minecraft 1.17 pozwala łatwo pozbyć się niezniszczalnych bloków Bedrock

Minecraft: Caves & Cliffs Update przyniósł sporo nowej zawartości. Jednak wraz z nią w wydaniu Bedrock Edition pojawił się błąd pozwalający w banalny sposób usunąć odporne bloki skały macierzystej.

Debiut pierwszej części aktualizacji Caves & Cliffs przyniósł ze sobą sporo nowości do Minecrafta. Czym jednak byłaby nowa wersja jakiejkolwiek gry bez mniejszych lub większych błędów? Nie dowiemy się tego z Minecrafta 1.1.7, a jeden z ciekawszych bugów (czy też exploitów) otwiera nowe możliwości przed graczami na konsolach. Otóż internauci donoszą o sposobie na usunięcie bloków skały macierzystej (Bedrock), które normalnie są odporne na działanie narzędzi i eksplozje. Sposób działa tylko w ramach – o ironio – Bedrock Edition, czyli wydania gry obecnego na konsolach oraz jednego z dwóch dostępnych na PC.

Powyższy filmik zamieszczony na kanale YouTube ItsMe James był jednym z pierwszych doniesień na temat tej usterki. Do odtworzenia błędu potrzebujemy kotła (Cauldron) oraz dwóch porcji puchu śnieżnego (Powder Snow) oraz skały macierzystej umieszczonej nad innym rodzajem bloku. Ten niszczymy i zastępujemy kotłem, do którego wkładamy pierwszą porcję puchu śnieżnego i próbujemy to samo zrobić z drugą. To sprawi, że pojawi się ona nad kotłem, tym samym usuwając skałę macierzystą.

Odkrycie nie ma większego znaczenia dla posiadaczy Minecraft: Java Edition, którzy nawet bez tego błędu (zresztą niedziałającego w tym wydaniu gry) mają inne sposoby na pozbycie się skały macierzystej. Jednak osoby grające w Bedrock Edition mogą przebić się przez sufit Netheru, choć akurat to tylko ciekawostka. Wersja ta ma bowiem niefortunne (?) ograniczenie niepozwalające na budowanie czegokolwiek w tym miejscu, tak więc jedynym pożytkiem z przebicia się nad Netherem jest możliwość bezpieczniejszej podróży „przez” tę krainę.

Poza tym gracze mogą usunąć skałę macierzystą z okolic portali końcowych (End gateway), by zyskać do nich łatwy dostęp. Da się też ułatwić sobie walkę z nieumarłym Witherem, który nie będzie w stanie uwolnić się z de facto niezniszczalnych bloków – nam pozostanie tylko czekanie na „automatyczną” śmierć bossa (choć zaznaczamy, że to nie jedyny sposób na stworzenie tego typu pułapki, czyli tzw. Wither Killera).

Jeśli chcecie skorzystać z tego błędu, zalecamy pośpiech. Poprzedni bug pozwalający na zniszczenie skały macierzystej w Bedrock Edition (z pomocą znaków) został szybko usunięty przez twórców. Zapewne nie inaczej będzie tym razem.

  1. Oficjalna strona gry Minecraft
  2. Nowy wymiar swobody – recenzja gry Minecraft
  3. Minecraft – poradnik do gry
  4. Najlepsze mody do gry Minecraft – niezłe modyfikacje do Minecrafta