Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 3 marca 2022, 20:50

autor: Michał "Maycuzai" Zegar

Mapy w Battlefield 2042 doczekają się usprawnień

Mapy w Battlefieldzie 2042 doczekają się zmian. Wejdą one w życie wraz ze startem pierwszego sezonu. Liftingowi w pierwszej kolejności zostanie poddany Kalejdoskop.

W SKRÓCIE:
 1. Studio DICE zapowiedziało, że na mapach w Battlefieldzie 2042 pojawi się więcej osłon.
 2. Dystans pomiędzy flagami zostanie zmniejszony.
 3. Liczba graczy w trybie przełamania może zostać zmniejszona do 64.
 4. Pierwsza porcja poprawek map zadebiutuje latem.

Wydany w listopadzie Battlefield 2042 zawiódł na wielu polach. Wygląda jednak na to, że studio EA DICE nie składa broni i wciąż stara się naprawić tytuł. Jedną z głównych bolączek produkcji jest nie najlepsza konstrukcja map – aspekt ten ma zostać poprawiony w przyszłości.

Zmiany na mapach

W nowym wpisie na oficjalnej stronie gry deweloperzy wyselekcjonowali z opinii graczy główne problemy, które trapią dostępne w Battlefieldzie 2042 mapy. Omówili również, jak starają się z nimi uporać.

Na obrazku poniżej zaprezentowano, jak wygląda prototyp planowanego odświeżenia mapy Kalejdoskop (po prawej) w trybie Przełamanie w stosunku do jej obecnej konstrukcji.

Źródło: EA.com.

To samo zestawienie, tyle że w trybie Podboju:

Źródło: EA.com.

Poruszanie się

Deweloperzy zrozumieli, że odległość pomiędzy poszczególnymi flagami (punktami do przejęcia) oraz bazą jest zbyt wielka:

Widzieliśmy, że używacie określeń takich jak „symulator chodzenia", aby opisać to, co czujecie w grze. Rozumiemy, iż nie jest to satysfakcjonujące doświadczenie, i zgadzamy się, że całkowity czas podróżowania jest zbyt długi.

 1. Twórcy starają się naprawić ten problem poprzez zmniejszenie dystansu od bazy do najbliższych od niej flag. Deweloperzy są otwarci na dalsze sugestie.

Intensywność

Twórcy są świadomi również chaosu, jaki ma miejsce podczas przejmowania niektórych flag. Jest on związany zarówno z natłokiem 128 graczy na serwerze, jak i zbyt dużą liczbą pojazdów obecnych na mapie jednocześnie.

 1. Zespół zastanawia się, czy najlepszym wyjściem nie jest zmniejszenie liczby grających w trybie Przełamania ze 128 do 64.
 2. DICE rozpatruje też możliwość zredukowania liczby pojazdów dostępnych na mapach.
 3. Zmiany mają zostać dokonane także w systemie przyznawania biletów we wspomnianym wyżej trybie.

Więcej osłon

Chyba największą bolączką map w Battlefieldzie 2042 jest niewielka liczba porozrzucanych po nich osłon – zarówno tych naturalnych (np. głazy), jak i stworzonych przez człowieka (choćby betonowe murki). Niektórzy wręcz zabawnie porównują je do domyślnej tapety Windowsa XP, Idylli.

 1. Na szczęście to też ma ulec zmianie. Więcej miejsc, w których możemy schronić się przed ogniem przeciwnika, uświadczymy zarówno w okolicy punktów do przejęcia, jak również na połaciach ziemi pomiędzy nimi.

Lepsze ścieżki do celu

W tym momencie mapy w Battlefieldzie 2042 składają się w dużej mierze z płaskich terenów. Tym samym gdy bronisz danego punktu, przeciwnicy szarżują na ciebie ze wszystkich możliwych stron.

 1. Aspekt ten nie został pominięty przez pracowników DICE. Mają oni w planach zmienić układ map tak, aby było można się mniej więcej spodziewać, z których kierunków przeciwnik najpewniej zaatakuje dany punkt, i wcześniej zabezpieczyć te drogi.

Kiedy nastąpią te zmiany?

Głównym priorytetem dla dewelopera są zmiany na mapie Kalejdoskop oraz w trybie Przełamanie. Mają one zawitać wraz z premierą pierwszego sezonu, który pojawi się w grze dopiero latem. Ulepszenia na pozostałych mapach będą wprowadzane stopniowo.

Co dalej?

Mapy, które zostaną dodane do gry w przyszłości, mają być mniejszych rozmiarów niż te dostępne na premierę. Być może zmieni się również ich ukształtowanie:

Zastanawiamy się też nad zmianą kształtu map, aby nadać im większe poczucie kierunku. Uważamy, że odejście od typowej dla Battlefielda kwadratowej przestrzeni gry na rzecz prostokątnej, stosowanej najczęściej w starszych odsłonach serii, może lepiej zachęcić do parcia naprzód niż na boki.

 1. Miejmy nadzieję, że studiu DICE ostatecznie uda się naprawić Battlefielda 2042 i że nie podzieli on losu anulowanego Anthem Next.
 1. Battlefield 2042 - poradnik do gry
 2. Battlefield 2042 – strona oficjalna