Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 6 maja 2020, 16:36

Ban dla 9-letniego gracza wywołał burzę na Twitterze

Społeczność Fortnite'a wywołała burzę na Twitterze z powodu bana dla 9-letniego gracza, który otrzymał go na cztery lata. Chłopak nie może od teraz brać udziału w turniejach oraz trybach kompetytywnych.

W SKRÓCIE:
  • społeczność Twittera rozpętała burzę po tym, jak 9-letni brazylisjki gracz Fortnite’a otrzymał bana na turnieje oraz gry kompetytywne;
  • z powodu złamania regulaminu turniejów z nagrodami pieniężnymi chłopak do ukończenia 13 roku życia nie może brać w nich udziału oraz zablokowano mu dostęp do trybów kompetytywnych (m.in. Areny);
  • fani gracza oraz popularni streamerzy zaatakowali Epic Games poprzez Twittera, twierdząc, że chłopak powinien nadal móc grać w trybach, w których nie ma nagród pieniężnych.

Wczoraj doszło do niecodziennej sytuacji dotyczącej Fortnite’a, która wśród społeczności gry niemal natychmiastowo wywołała masę kontrowersji. Wszystko zaczęło się, gdy 9-letni brazylijski gracz Zenon, który jest popularnym streamerem oraz zawodnikiem drużyny DETONA Gaming, otrzymał 4-letniego bana na udział w turniejach oraz trybach kompetytywnych. Jak się jednak okazało, powód zakazu jest najprawdopodobniej zupełnie inny, niż się wszystkim na początku zdawało.

Ban dla 9-letniego gracza wywołał burzę na Twitterze - ilustracja #1
Co było powodem bana 9-letniego Zenona?

Cała sytuacja sprowadza się do tego, że firma Epic Games nie zezwala graczom poniżej 13 roku życia na udział w turniejach oraz trybach, w których można wygrać nagrody pieniężne. Aby móc grać w pozostałych, należy mieć zgodę rodziców. Podczas swojej transmisji Zenon grał w trybie Arena, który nie posiada nagród pieniężnych, więc jedyne czego potrzebował to przyzwolenia jednego z rodziców. Tak się akurat złożyło, że obok niego siedział ojciec i obserwował poczynania syna, więc możnaby założyć, że 9-latek wspomnianą zgodę otrzymał.

Jednakże podczas transmisji Zenon dostał bana i teraz do ukończenia 13 roku życia nie może brać udziału w turniejach oraz grać w trybach kompetytywnych (m.in. na Arenie, gdzie można z łatwością ćwiczyć umiejętności). Ta sytuacja wprowadziła w konsternację zarówno samego gracza, jak i jego widzów, bowiem wydawać by się przecież mogło, że 9-latek nie zrobił nic złego. Co więcej, wiele serwisów donosiło właśnie, że powodem bana była opisana sytuacja, co tylko wprawiło w większą złość pozostałych graczy.

Temat szybko podłapali brazylijscy fani małoletniego zawodnika, a zaraz po nich najpopularniejsi streamerzy Fortnite’a. Na Twitterze ruszyła akcja #FreeZenon, w której wzięło już udział ponad 100 tys. osób. Społeczność chce przede wszystkim, aby Epic Games przywrócił 9-latkowi m.in. możliwość trenowania w trybie Arena.

Jak się jednak szybko okazało, powodem bana najpewniej wcale nie jest opisana powyżej sytuacja. Zenon kilka dni temu np. brał udział w jednym z turniejów typu „Cash Cup” (nie po raz pierwszy z resztą) i nawet umieścił filmik z tego na swoim kanale YouTube. W tym przypadku niestety regulamin nie stoi po jego stronie. Istnieje w nim zapis (punkt nr. 3.1.1), że każdy uczestnik „Cash Cup” musi mieć ukończone co najmniej 13 lat. Poniżej tego wieku (nawet za zgodą rodzica) nie można brać udziału w wydarzeniu. Wszystko wskazuje więc na to, że przyznany małoletniemu graczowi ban jest w pełni uzasadniony. Nadal pozostaje jednak sprawa z dostępem 9-latka do Areny (która jest uznawana za tryb kompetytywny, ale nie ma w niej nagród), gdzie dalej mógłby ćwiczyć swoje umiejętności. Na jakąkolwiek oficjalną odpowiedź deweloperów trzeba będzie jednak jeszcze poczekać.