Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 17 lutego 2021, 23:05

autor: Ness

Druidzi dołączają do drużyny w najnowszej aktualizacji Baldur's Gate 3

Deweloperzy z Larian Studios w najnowszym odcinku The Panel from Hell ujawnili kilka najważniejszych zmian, jakie czekają na graczy Baldur's Gate 3. Patch 4 wprowadzi do gry klasę Druidów.

W skrócie

  • Wraz z aktualizacją numer 4 do gry zostaną dodani Druidzi jako grywalna klasa.
  • Zmiany dotkną również między innymi trybu gry wieloosobowej, systemu d20 oraz przerywników filmowych.
  • Data premiery aktualizacji nie jest znana, lecz ma pojawić się w bardzo niedalekiej przyszłości.

Zakończyła się druga edycja The Panel From Hell, czyli cyklicznego show Larian Studios skupionego na powstającej nadal trzeciej części serii Baldur’s Gate. Tematem przewodnim dzisiejszego odcinka była aktualizacja numer 4 zapowiadana przez twórców jako największa z dotychczasowych. Istotnie, ten patch wprowadza wiele istotnych zmian do rozgrywki, jednak najważniejszą z nich jest dodanie nowej klasy, czyli Druidów. Stąd nazwa update’u – Moc Natury. Data premiery oraz lista wszystkich zmian, jakie wprowadza aktualizacja nr 4, nie jest jeszcze dokładnie znana, ale twórcy obiecali, że już niedługo poznamy obie te informacje.

UWAGA: zmiany wprowadzone przez Patch 4 są na tyle duże, że po jego pobraniu gra nie będzie obsługiwała dotychczasowych plików zapisu! Jeśli chcecie kontynuować zabawę, musicie zablokować automatyczne aktualizacje. W tym celu należy przejść do kolekcji gier na Steamie, kliknąć prawym przyciskiem na Baldur’s Gate 3 i wybrać „Właściwości”. Potem wystarczy przejść na kartę „Aktualizacje” i w polu „Automatyczne aktualizacje” zaznaczyć „Aktualizuj tę grę tylko po jej uruchomieniu”. Natomiast jeśli chcecie jedynie zachować dotychczasowe pliki zapisu, we „Właściwościach” przechodzicie do zakładki „BETA” i w polu „Wybierz betę, w której chcesz wziąć udział” zaznaczacie „Patch 3”.

Druidzi – nowa grywalna klasa

Kiedy BG3 pojawiło się we wczesnym dostępie, Druidzi byli jednym z kluczowych elementów, których najbardziej brakowało fanom. Zmienia się to wraz z najnowszą aktualizacją. Według twórców nowa klasa jest najbardziej uniwersalną, ponieważ może zarówno leczyć swoich towarzyszy oraz jednocześnie bez problemu rozprawić się z wrogami. Strażnicy natury wniosą do świata gry ponad 30 nowych zaklęć, między innymi Wild Shape – czar pozwalający na metamorfozę w jedno z wybranych zwierząt. Twórcy zapowiedzieli, że będzie można przybrać formę misia polarnego, kruka, wilka, kota, pająka, rothe’a (wielkiego wołu), monstrualnej ropuchy oraz borsuka. Przemiany w dzikie zwierzęta odblokują nowe opcje dialogowe, np. druid pod postacią niedźwiedzia może porozumieć się z innymi przedstawicielami tego gatunku.

Druidzi dołączają do drużyny w najnowszej aktualizacji Baldurs Gate 3 - ilustracja #1
Druid zamieniony w borsuka nie jest może najzabawniejszą rzeczą na świecie, ale na pewno bardzo przydatną.

Gracze będą mogli wybrać, do jakiego kręgu będzie należał stworzony przez nich Druid. Podążanie ścieżką Kręgu Ziemi pozwoli zyskać dodatkową moc w zależności od tego, z jakim rodzajem terenu bohater będzie związany. Wachlarz możliwości jest ogromny. Od arktycznych pustkowi, poprzez lasy, pustynie, kończąc na krainie Podmroku. Wybór Kręgu Księżyca premiuje używających czaru Wild Shape, ponieważ odblokowuje możliwości metamorfozy w najbardziej potężne bitewne stwory. Obie ścieżki wpływają również na charakter bohatera, jego moralność, a także postawę w stosunku do innych postaci.

Druidzi dołączają do drużyny w najnowszej aktualizacji Baldurs Gate 3 - ilustracja #2
Do Baldur’s Gate 3 zawitają długo oczekiwani Druidzi.

Reszta najważniejszych zmian

Filmowe przerywniki zyskają nowe życie przede wszystkim dzięki poprawie oświetlenia scen oraz animacji. Ponadto znacznie przebudowano cutscenki podczas używania czaru Speak with Dead oraz kiedy bohater zaczyna rozmowę pod postacią zwierzęcia. Zostaną również ulepszone animacje postaci niezależnych rzucających zaklęcia w lokacji Gaj Druidów.

Najnowszy patch wprowadza opcję, która pozwoli zrównoważyć losowość w systemie d20. Tryb ten sprawia, że gracz nie może wyrzucić kilka razy pod rząd najgorszego lub najlepszego wyniku. Zmiana ta dotyczy tylko dialogów. Rzuty obrażeń pozostaną niezmienione.

W trybie gry wieloosobowej gracze będą mogli przeglądać ekwipunek, czary oraz kartę postaci swoich współtowarzyszy. Jednak nie ma obecnie funkcji zablokowania swoich skarbów, więc grający będą mieli możliwość wzajemnego okradania.

Do gry zostanie wprowadzonych wiele ułatwień, które wpłyną na komfort rozgrywki. Od najnowszego patcha, by wycelować zaklęciem we wroga lub sojusznika, wystarczy kliknąć jego portret. Dodano również przyciski odpowiadające za ucieczkę z pola bitwy oraz za zapalanie pochodni.

Druidzi dołączają do drużyny w najnowszej aktualizacji Baldurs Gate 3 - ilustracja #3
Tworzenie słupów ognia to jedna z wielu ofensywnych możliwości nowej klasy w BG3.

Obecnie gra znajduje się w opcji wczesnego dostępu na Steamie, GOG.com oraz Google Stadii. Jej cena wynosi 199 złotych. Oficjalna premiera Baldur’s Gate 3 prawdopodobnie odbędzie się jeszcze w tym roku.