Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 4 marca 2013, 11:40

autor: Sarge

Badanie GDC - 44% deweloperów chce skorzystać z crowdfundingu

Z badania przeprowadzonego przez organizatorów imprezy Game Developers Conference wynika, że 44% ankietowanych deweloperów ma zamiar skorzystać z crowdfundingu, aby zdobyć fundusze na stworzenie gry. Pokazuje to coraz większą popularność tego modelu finansowania.

Organizatorzy nadchodzącej imprezy Game Developers Conference (25-29 marca) poprosili deweloperów o wypełnienie specjalnej ankiety. Prawie połowa respondentów zadeklarowała, że zamierza w przyszłości stworzyć grę, korzystając z crowdfundingu.

W badaniu wzięło udział ok. 2500 deweloperów, którzy brali udział w ubiegłorocznej edycji imprezy Game Developers Conference lub planują pojawić się na niej w tym roku. 44% z nich zdradziło plany przygotowania gry przy użyciu crowdfundingu. Jest to coraz bardziej popularna forma finansowania różnego rodzaju projektów przez zainteresowaną społeczność.

Kickstarter jest najbardziej znanym serwisem zajmującym się crowdfundingiem - Badanie GDC - 44% deweloperów chce skorzystać z crowdfundingu - wiadomość - 2013-03-04
Kickstarter jest najbardziej znanym serwisem zajmującym się crowdfundingiem

Co ciekawe, tylko 8% badanych przyznało, że miało okazję pracować nad „wspomaganymi” przez graczy produkcjami. Z kolei zaledwie 4% respondentów stwierdziło, że w ostatnim czasie było to ich główne źródło finansowania. Przeprowadzona ankieta zwiastuje więc coraz większą popularność crowdfundingu w nadchodzących latach.

Model finansowania crowdfunding polega na tym, że dowolna osoba może wpłacić pieniądze w celu zapewnienia deweloperom środków na realizację danego projektu. Przeprowadzaniem tego typu zbiórek zajmuje się przede wszystkim najbardziej popularny serwis Kickstarter. Jakiś czas temu opublikowano jego statystyki. Dzięki temu dowiedzieliśmy się, że gry były najbardziej dochodową kategorią w 2012 roku. W ramach wszystkich zbiórek dotyczących naszej branży dokonano 1 378 143 wpłat, na łączną sumę 83 144 565 dolarów.