Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gramynawynos.pl 1 września 2012, 09:20

autor: Adrian Werner

ASUS Zenbook U500, wreszcie Ultrabook odpowiedni dla graczy

ASUS ujawnił komputer Zenbook U500. Jest to pierwszy Ultrabook z naprawdę mocną dedykowaną kartą grafiki. GeForce 650M sprawia, że wreszcie otrzymamy Ultrabooka nadającego się do gier.

Ultrabooki do niedawna miały opinie świetnych komputerów do przeglądania internetu i pracy, ale kompletnie nienadających się do grania. Powodem tego było zastosowanie słabych podzespołów, w tym zwłaszcza zintegrowanych kart graficznych, które nie były w stanie udźwignąć ciężaru współczesnych zaawansowanych wizualnie produkcji. Teraz wreszcie powoli zaczyna to ulegać zmianie. Jakiś czas temu pisaliśmy ASUS Zenbook UX32VD, który posiada dedykowaną kartę grafiki GeForce GT 620M. Nie był to żaden super potężny układ, ale i tak stanowił dużo lepszą opcję niż zintegrowane chipy Intela. UX32VD był jednak dopiero początkiem. Teraz ASUS ujawnił znacznie bardziej potężnego Zenbooka U500, czyli pierwszego Ultrabooka, który jest dobrą propozycją dla graczy.

ASUS Zenbook U500 posiada 15 calowy ekran. Takie rozmiary pozwoliły na wprowadzenie pełnej klawiatury numerycznej. Po wypuszczonych materiałach wydaje się to być ta sama klawiatura co w G74 i 75, co usunęłoby główną bolączkę wczesnych Zenbooków, czyli mały skok klawiszy. Notebooka napędza procesor Ivy Bridge Core i7 i 8 GB RAM. Przede wszystkim jednak jest to pierwszy Ultrabook, który wyposażono w kartę grafiki Nvidia GeForce GT 650M. Ten układ ma na tyle dużo mocy, że jest w stanie poradzić sobie z każdą grą na rynku. Nie wszystkie pójdą w maksymalnych detalach, ale nawet najbardziej zaawansowane produkcje nie powinny stanowić problemu na ustawieniach średnich. Tym samym jest to pierwszy Ultrabook, który spokojnie można polecić osobom lubiącym gry pecetowe. Oczywiście, oferowana też będzie opcja wyłącznie ze zintegrowaną kartą grafiki.

Co ciekawe, pomimo tak mocnej konfiguracji Zenbook U500 zachowa smukłe kształty typowe dla poprzednich modeli z tej linii. Po zamknięciu pokrywy notebook w najgrubszym miejscu ma raptem 2 centymetry. Obudowa wykonana jest z lekkiego aluminium, choć nie znamy jeszcze wagi jednostki. Nowy Zenbook posiadać będzie ekran IPS o rozdzielczości 1920 x 1080.

Wszystko to powoduje, że ASUS Zenbook U500 ma szanse stać się pierwszym prawdziwie uniwersalnym Ultrabookiem, który oferuje zalety tej kategorii komputerów, a jednocześnie posiada moc typowych laptopów i pozwala na spokojne granie.

Niestety, nie znamy jeszcze daty premiery ani ceny Zenbooka U500. Te informacje zostaną ujawnione na prezentacji ASUS’a dotyczącej komputerów szykowanych pod Windowsa 8.