Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gramynawynos.pl 28 kwietnia 2015, 12:12

Anno: Build An Empire - strategia ekonomiczna zadebiutowała na Androidzie

Na platformie Google Play zadebiutowała gra Anno: Build An Empire - realizowana w modelu freemium mobilna odsłona popularnego cyklu strategii ekonomicznych, zapoczątkowanego w 1998 roku.

Posiadacze smartfonów i tabletów z systemem Android, będący fanami tzw. city-builderów, otrzymali w ostatnich dniach kolejną okazję ku temu, aby poświęcić kilka godzin na swoją ulubioną, wirtualną aktywność. Wszystko za sprawą firmy Ubisoft i Anno: Build An Empire – strategii ekonomicznej, przygotowanej przez niezależne studio Mi’pu’mi (autorzy m.in. Cute Kingdom). Tytuł, oferowany w modelu darmowym z opcjonalnymi mikropłatnościami, od listopada ubiegłego roku dostępny jest na urządzeniach mobilnych firmy Apple.

Przypominam, że Anno: Build An Empire było tworzone od podstaw, z uwzględnieniem specyfiki smartfonów i tabletów, a w trakcie prac deweloperzy ze studia Mi’pu’mi mogli liczyć na pomoc ze strony twórców pecetowych odsłon, czyli zespołów Related Designs i Blue Byte. W efekcie Anno: Build an Empire oferuje uproszczone, ale w podstawowym zakresie identyczne doświadczenie, co poprzednie części.

Akcja Anno: Build an Empire rozgrywa się w czasach kolonialnych podbojów. Gra robi użytek z mechanizmów oraz rozwiązań typowych dla serii. Głównym celem rozgrywki jest zatem wybudowanie bogatej kolonii w stosunkowo niegościnnym regionie świata. Aby osiągnąć sukces, należy wykazać się zmysłem organizacyjnym i taktycznym – istotą zabawy jest tworzenie wydajnych łańcuchów produkcyjnych. Trzeba też zaspokajać potrzeby osadników: zapewniać im dach nad głową, dostęp do karczm czy kościołów. Ważną rolę odgrywa handel i dyplomacja, a także konieczność zapewnienia mieszkańcom bezpieczeństwa.

Na początku zabawy gracz kontroluje jedną, stosunkowo niewielką osadę, jednak bardzo szybko poszerza swoje wpływy – aż do momentu, gdy jego włości w pełni zasłużą na miano kolonialnego imperium. W grze nie zabrakło też podstawowych funkcji społecznościowych, w tym możliwości rzucania wyzwań innym graczom, a także zapraszania ich do wspólnego podbijania świata. Edycja iOS-owa doczekała się mieszanych opinii, ale pierwsze komentarze użytkowników Google Play sugerują, że port na Androida był przez nich bardzo pożądany i spełnia oczekiwania przynajmniej części z nich.