Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gramynawynos.pl 31 sierpnia 2012, 21:30

autor: Adrian Werner

Anna - test na notebooku ASUS G75V

Sprawdzamy wydajność przygodówki Anna na notebooku ASUS G75V.

Anna to ciekawa przygodówka utrzymana w atmosferze horroru. Pomimo faktu, że grę opracowało małe niezależne studio może się ona pochwalić bardzo atrakcyjną oprawą graficzną. Warto więc sprawdzić jak radzi sobie z nią mocniejszy z naszych notebooków.

Zapraszamy też do przeczytania testu gry na słabszym z naszych notebooków, czyli ASUS'ie K55V.

Akcję gry osadzono we włoskiej części Alp, w okolicach niewielkiej wioski Champoluc. Miejsce to nawiedza tajemnicza istota i kontakty z nią wpływają na postrzeganie świata oraz interakcję z nim. Naszym zadaniem jest oczywiście odkrycie tajemnicy tego fenomenu. Scenariusz jest mocną stroną tego tytułu. Oparto go na starych lokalnych legendach, które opowiedzieli twórcom sami mieszkańcy. Daje to nietypową atmosferę, dodającej grze sporo atrakcyjności.

Anna to przygodówka FPP. Świat gry jest w pełni trójwymiarowy i jego zwiedzanie przypomina gry FPS. Nie ma tu jednak żadnych zręcznościowych sekwencji. Zamiast tego zabawa polega głównie na eksplorowaniu lokacji i rozwiązywaniu zagadek. Dodatkowego smaczku dodaje system symulujący kondycję psychiczną naszej postaci. Mocną stroną gry jest też jej oprawa graficzna. Autorzy dokładnie odtworzyli prawdziwe lokacje na podstawie własnoręcznie wykonanych zdjęć i filmów.

Anna jest debiutanckim dziełem studia Dreampainters i autorom nie udało się uniknąć pewnych potknięć. Niektóre zagadki są dosyć nielogiczne. Zwiedzany świat również nie należy do zbyt dużych, ale rekompensuje to niska cena. Czasem zdarzają się również błędy techniczne i graficzne. Wszystko to nie przekreśla jednak całej gry. Dzięki świetnej, gęstej atmosferze, w większości pomysłowym łamigłówkom i fascynującej atmosferze Anna jest produkcją, która  okazuje się pozycją godną zainteresowania dla miłośników wirtualnego horroru.

 MINIMALNE WYMAGANIA SPRZĘTOWE
  Procesor:  2 GHz Dual Core
   Pamięć RAM: 2 GB 
  Karta grafiki:  z 512 MB pamięci

Jak widać wymagania są raczej standardowe dla współczesnych produkcji. Przypomnijmy, że wykorzystany przez nas w teście ASUS G75V ma  procesor  Intel Core i7 3610QM 2,6 GHz,  8 GB pamięci RAM i dedykowaną kartę grafiki NVIDIA GeForce GTX 670M 3GB.

Ustawienia maksymalne, rozdzielczość 1366 x 768

Jak widać ASUS G75V poradził sobie na maksymalnych ustawieniach bez żadnego problemu w rozdzielczośći 1366 x 768 i to pomimo włączenia antyaliasingu oraz efektu ambient occlusion, które potrafią solidnie okaleczyć prędkość działania każdej gry. Na mocniejszym z naszych laptopów Anna nigdy nie schodziła poniżej 40 klatek na sekundę, zapewniając tym samym pełen komfort zabawy. 

Ustawienia maksymalne, rozdzielczość 1920 x 1080

 Po włączeniu maksymalnej rozdzielczości nastąpił spodziewany spadek wydajności. Nawet wtedy jednak G75V radził sobie przyzwoicie i ani razu nie zszedł poniżej 38 FPS-ów. Anna to przygodówka oparta na eksploracji i rozwiązywaniu zagadek, więc taki wynik nie pozostawia nic do życzenia.

Podsumowanie

Mocniejszy z naszych laptopów wyszedł zwycięsko ze starcia z Anną. ASUS G75V ma na tyle dużo mocy, że bez problemów potrafi poradzić sobie nawet z najwyższymi możliwymi ustawieniami i to pomimo faktu, że silnik gry (Unity) przeznaczony jest raczej do prostych produkcji i nie jest zoptymalizowany pod tak wysoki poziom detali jaki oferuje ten tytuł.