Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gramynawynos.pl 23 lutego 2013, 09:14

Android w natarciu - przegląd najlepszych mobilnych gier stycznia na smartfony i tablety

IW najnowszym przeglądzie najlepszych gier na Androida omawiamy takie tytułu jak Ikaruga, Trial Xtreme 3, Royal Revolt!, Cognitile, Alpha Squadron, Dream House Days, Gunslugs oraz Guns’n’Glory Heroes.

Witamy w kolejnym wydaniu naszego cyklu przybliżającego najlepsze gry, jakie ukazały się w minionym miesiącu na urządzeniach z systemem Android. Tym razem coś dla siebie znajdą miłośnicy strzelanek, platformówek i strategii tower defense. 

Ikaruga

W zeszłym miesiącu na Androida trafiła konwersja prawdziwej legendy wśród gatunku shump, czyli strzelanki Ikaruga. To zdecydowanie jedna z najlepszych gier tego typu w historii – pełna pomysłowych poziomów i spektakularnych starć z wielkimi bossami. Wysoki poziom trudności sprawia, że każde zwycięstwo przynosi masę satysfakcji, a wisienką na szczycie tego tortu jest nietypowa mechanika polegająca na ręcznym przełączaniu statku między dwoma formami, z których każda przeznaczona jest do konfrontacji z innymi typami przeciwników.

Ikaruga na Google Pla (kup za 28 zł)

Trial Xtreme 3

Na konsolach od kilku lat triumfy świeci seria Trials. Niestety, jej autorzy nie mają w planach stworzenia wersji mobilnych. Lukę tę z coraz lepszymi rezultatami próbuje zapełnić studio Deemedya. Najnowsza produkcja zespołu, czyli Trial Xtreme 3, trafiła w zeszłym miesiącu na Androida. Tak jak pierwowzór z domowych platform, gra obsadza nas w roli kierowcy motocyklu, który musi przejechać pełne przeszkód trasy. W rzeczywistości całość jest bardziej mieszanką platformówki i gry logicznej, w której zamiast szybkości liczy się zręczność i spryt przy obmyślaniu najbardziej efektywnych sposobów radzenia sobie z przeszkodami. Dodatkową atrakcją jest ciekawy tryb multiplayer. Autorzy umożliwili zarówno sterowanie akcelerometrem, jak i wirtualnymi przyciskami na ekranie. Jedynym poważnym problemem jest to, że późniejsze plansze trzeba dokupować oddzielnie. Wersja podstawowa jest jednak darmowa, więc warto dać jej szansę.

Trial Xtreme 3 na Google Play (pobierza za darmo)

Royal Revolt!

Miłośnicy gier strategicznych koniecznie powinni sprawdzić Royal Revolt!. Produkcja korzysta z podobnego pomysłu jak seria Anomaly i obraca gatunek tower defense na głowie umożliwiając nam pokierowanie stroną atakująca. Zamiast budować mury obronne i wieżyczki strażnicze przeprowadzamy oblężenia coraz potężniejszych twierdz. Gra utrzymana jest w klimatach fantasy i została wybornie wykonana. Trójwymiarowa trafika raduje oczy kreskówkowymi klimatami oraz zabawnymi animacjami, a sterowanie doskonale sprawdza się na ekranie dotykowym. Royal Revolt! początkowo może wydawać się proste, ale poziom trudności stopniowo rośnie, zmuszając nas do coraz wymyślniejszych taktyk oraz częstego stosowania zaklęć.

Royal Revolt! na Google Play (pobierz za darmo)

Cognitile

W styczniu premierę miała również wyśmienita gra logiczna Cognitile. Wcielamy się w niej w poszukiwacza przygód pokroju Indiany Jonesa, który musi przedrzeć się przez niebezpieczne mapy do cennych skarbów. Na początku każdego poziomu oglądamy krótką animację, która pokazuje wszystkie niebezpieczeństwa i pułapki. Droga do celu jest długa i musimy za każdym razem odtworzyć z pamięci właściwą trasę. Do tego dochodzi upływający czas, który powoduje, że w niektórych momentach dane miejsce jest bezpieczne, a w innych obecność w nim skończy się dla nas tragicznie, do wymaga starannego zaplanowania wszystkich posunięć. Cognitile to produkcja bardzo świeża i oferowane przez nią wyzwania mocno różnią się od innych gier logicznych. W połączeniu z pomysłowymi mapami oraz ładną grafiką tworzy to prawdziwą perełkę dla fanów gatunku.

Cognitile na Google Play (pobierz za darmo)

Alpha Squadron

Przed laty, na konsolach sporą popularnością cieszyła się osadzona w świecie Gwiezdnych Wojen seria strzelanek Rogue Squadron. Ten typ zabawy z powodzeniem wskrzesiła teraz na urządzeniach mobilnych gra Alpha Squadron. Zasiadamy za sterami solidnie uzbrojonego futurystycznego myśliwca i bierzemy udział w szeregu misji bojowych, w których zarówno walczymy z wrogimi jednostkami, jak i wykonujemy konkretne zadania, takie jak np. ochrona konwojów. Poszczególne bitwy toczą się zarówno nad powierzchnią planet, jak i w przestrzeni kosmicznej. Tempo starć jest mordercze, ale sterowanie spokojnie daje sobie z nim radę. Produkcja jest również bardzo ładnie wykonana pod względem wizualnym. Alpha Squadron to zdecydowanie jedna z najlepszych zręcznościowych gier lotniczych jaka dostępna jest na Androidzie.

Alpha Squadron na Google Play (kup za 9 zł)

Dream House Days

Studio Kairosoft wypuszcza nowe gry prawie co miesiąc, ale o dziwo wcale nie odbija się to negatywnie na ich jakości. Najnowszym tego przykładem jest Dream House Days. Tym razem deweloperzy stworzyli coś, co można w dużym uproszczeniu opisać jako japońską wersję The Sims. Obejmujemy we władanie potężny apartamentowiec i naszym zadaniem jest uszczęśliwienie jego mieszkańców. W tym celu budujemy nowe pomieszczenia i zmieniamy wyposażenie już istniejących. Każdy lokator ma własną osobowość, wirtualne życie i indywidualne potrzeby, więc cały czas mamy masę do roboty. Dream House Days to pierwsza gra Kairosoft, która w pełni adaptuje model darmowy z mikropłatnościami. W bardzo późnych fragmentach rozgrywki ciężko jest osiągnąć wyznaczone cele bez płacenia. Nim jednak dojdziecie do tego momentu, Dream House Days zapewni Wam długie godziny darmowej zabawy.

Dream House Days na Google Play (pobierz za darmo)

Gunslugs

Osoby mające ochotę na dynamiczną akcję powinny się zainteresować platformówkową strzelanką Gunslugs. Gra wyraźnie inspirowana jest serią Metal Slug, ale twórcy nie skopiowali bezmyślnie rozwiązań z tego cyklu. Zamiast tego wzięli z niego to co najlepsze i dopasowali do potrzeb małych ekranów oraz sterowania dotykiem. W Gunslugs starcia są błyskawiczne, ale nigdy nie ma problemu z opanowaniem tego chaosu. Autorzy przygotowali szereg różnorodnych lokacji, od zaśnieżonych baz, aż po gorące pustynie, a układ map generowany jest losowo. Podczas bitew wykorzystujemy bogaty arsenał oraz plecaki odrzutowe, a od czasu do czasu możemy również skorzystać z czołgu. Dodatkową atrakcją jest tryb kooperacyjny dla dwóch osób oraz wykonanie audiowizualne, które przywodzi na myśl produkcje z komputerów Amiga.

Gunslugs na Google Play (kup za 8 zł)

Gunslugs - darmowe demo na Google Play

Guns’n’Glory Heroes

Ostatnią grą, którą chcemy polecić jest strategia Guns’n’Glory Heroes. Tak jak poprzednie odsłony serii, gra łączy elementy tower defense z bardziej tradycyjnym RTS-owym dowodzeniem wojsk. Naszym zadaniem jest pokonanie kolejnych fal atakujących wojsk orków. Nie robimy tego jednak poprzez stawianie budowli obronnych. Zamiast tego otrzymujemy kontrolę nad trójką potężnych bohaterów, którzy pełnią funkcję mobilnych wieżyczek strażniczych. Herosi dysponują szeregiem umiejętności specjalnych, ale niewielka liczebność drużyny wymusza ciągłe przemieszczanie postaci po polu bitewnym. Zapewnia to świeże wrażenia, mocno odmienne od typowych produkcji tower defense. Do tego Guns’n’Glory Heroes jest bardzo dobrze wykonane, zarówno pod względem sterowania, jak i graficznym.

Guns’n’Glory Heroes na Google Play (wersja darmowa z reklamami)

Guns'n'Glory Heroes na Google Play (kup za 20 zł wersję premium bez reklam)