futurebeat.pl News Tech Mobile Gaming Nauka Moto Rozrywka Promocje
Wiadomość sprzęt i soft 5 grudnia 2023, 15:37

Aktualizacje SteamOS 3.5.8 i 3.5.9 dla Steam Decka to lepsza wydajność i kilka błędów mniej

Gracze uczestniczący w testach beta oprogramowania mogą już pozbyć się kilku irytujących błędów ze Steam Decka, gdyż Valve właśnie opublikowało parę nowych wersji SteamOS.

Źródło fot. Valve
i

Steam Deck rozpoczął erę popularności handheldów, czyli w zasadzie miniaturowych, przenośnych pecetów do grania z wbudowanym ekranem. Obecnie ma już konkurencję, więc Valve cały czas stara się rozwijać urządzenie, aby poprawić jego działanie. Obejmuje to zarówno nowe wersje sprzętu (Steam Deck OLED), jak i kolejne aktualizacje oprogramowania. Właśnie doczekaliśmy się kolejnego update’u, który rozwiązuje kilka błędów oraz poprawia wydajność.

Steam Deck aktualizacja

Steam Deck pracuje na systemie operacyjnym SteamOS, który z kolei w pewnym stopniu bazuje na Linuksie. Oprogramowanie regularnie otrzymuje aktualizacje, Valve właśnie wypuściło nowe wersje preview o numerach 3.5.8 i 3.5.9. Wśród wielu poprawek kilka w szczególności zasługuje na dokładniejsze opisanie.

Pierwsza słabość dotyczy obsługi dodatkowych kart pamięci – w niektórych przypadkach niemożliwe było korzystanie z dodatkowego miejsca. Poprawka naprawia ten problem, podobnie jak inny, związany z kopiowaniem folderów. W przypadku duplikowania katalogu na pulpit, niektóre pliki mogły być połączone. Teraz tak się już nie będzie działo.

Ponadto, wyświetlanie częstotliwości zegara GPU w nakładce wydajności zostało zmienione i teraz wyświetla wartość rzeczywistą, a nie średnią. Naprawiono też kilka błędów związanych z wyświetlaniem kolorów, renderowaniem podczas strumieniowania, a także awariami Steam Decka podczas wychodzenia z gry.

W poprawce 3.5.9 zredukowano zjawisko stutteringu podczas korzystania z technologii FSR. Czasem po niezbyt kulturalnym zamknięciu gry (np. zawieszeniu) wykorzystanie procesora nadal pozostawało na poziomie 100%, ten błąd także naprawiono. To nie są jeszcze stabilne wersje oprogramowania. Można z nich skorzystać, jeśli uczestniczymy w programie beta. Więcej informacji można znaleźć w centrum aktualizacji Steam Deck.

Steam Decka kupisz także na MediaExpert

Ten materiał nie jest artykułem sponsorowanym. Jego treść jest autorska i powstała bez wpływów z zewnątrz. Część odnośników w materiale to linki afiliacyjne. Klikając w nie, nie ponosisz żadnych dodatkowych kosztów, a jednocześnie wspierasz pracę naszej redakcji. Dziękujemy!

Arkadiusz Strzała

Arkadiusz Strzała

Swoją przygodę z pisaniem zaczynał od własnego bloga i jednego z wczesnych forum (stworzonego jeszcze w technologii WAP). Z wykształcenia jest elektrotechnikiem, posiada zamiłowanie do technologii, konstruowania różnych rzeczy i rzecz jasna – grania w gry komputerowe. Obecnie na GOL-u jest newsmanem i autorem publicystyki, a współpracę z serwisem rozpoczął w kwietniu 2020 roku. Specjalizuje się w tekstach o energetyce i kosmosie. Nie stroni jednak od tematów luźniejszych lub z innych dziedzin. Uwielbia oglądać filmy science fiction i motoryzacyjne vlogi na YouTube. Gry uruchamia głównie na komputerze PC, aczkolwiek posiada krótki staż konsolowy. Preferuje strategie czasu rzeczywistego, FPS-y i wszelkie symulatory.

więcej