Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 28 marca 2019, 14:44

autor: Frozen

Aktualizacja Minecrafta usuwa wzmianki o jego twórcy

W jednej z najnowszych aktualizacji gry Minecraft usunięto większość wzmianek o Markusie „Notchu” Perssonie – oryginalnym twórcy tytułu. Prawdopodobnie ma to związek z kontrowersyjnymi poglądami szwedzkiego miliardera.

Główne menu Minecrafta z widocznym żółtym napisem „Awesome!”. - Aktualizacja Minecrafta usuwa wzmianki o jego twórcy - wiadomość - 2019-03-28
Główne menu Minecrafta z widocznym żółtym napisem „Awesome!”.

Jedną z charakterystycznych cech głównego menu gry Minecraft jest to, że z prawej strony ekranu wyświetla się charakterystyczny żółty napis, którego tekst zmienia się przy każdym uruchomieniu aplikacji. Z reguły jest to żartobliwe odniesienie do popkultury – nawiązanie do innej produkcji, znany cytat itp. Wraz z niedawną aktualizacją tytułu (wersja 1.14, snapshot 19W13A), z puli tekstów wyświetlanych przez grę usunięto trzy napisy dotyczące twórcy Minecrafta – Markusa „Notcha” Perssona:

  • „Made by Notch!” („Stworzone przez Notcha!”)
  • „The Work of Notch!” („Dzieło Notcha!”)
  • „110813!” (nawiązanie do 13 sierpnia 2011 roku, daty ślubu Markusa „Notcha” Perssona i Elin „ez” Zetterstrand)
Markus „Notch” Persson – założyciel studia Mojang i twórca gry Minecraft. - Aktualizacja Minecrafta usuwa wzmianki o jego twórcy - wiadomość - 2019-03-28
Markus „Notch” Persson – założyciel studia Mojang i twórca gry Minecraft.

We wrześniu 2014 roku Microsoft kupił założone przez Notcha studio Mojang za 2,5 miliarda dolarów. Zaraz po tym wydarzeniu Persson odszedł z firmy i porzucił tworzenie gier – pozostał jednak bardzo aktywny w mediach społecznościowych. Chętnie dzieli się ze światem swoimi, często bardzo kontrowersyjnymi opiniami na prywatnym koncie twitterowym. Jest antyfeministą i zwolennikiem teorii spiskowych, wiele osób zarzuca mu też rasizm i homofobię.

Nic dziwnego, że Microsoft próbuje się odciąć od kontrowersyjnego twórcy, nad którym nie ma żadnej kontroli. Firma najprawdopodobniej obawia się, że jakiekolwiek powiązania z człowiekiem pokroju Perssona mogą zaszkodzić jej wizerunkowi – zwłaszcza że Minecraft jest marką popularną przede wszystkim wśród dzieci. Pomimo usunięcia z głównego menu, Notch dalej wymieniany jest w napisach końcowych produkcji jako twórca gry.

  1. Oficjalna strona gry Minecraft