filmomaniak.pl Newsroom Filmy Seriale Obsada Netflix HBO Amazon Disney+ TvFilmy
Wiadomość filmy i seriale 3 grudnia 2020, 12:10

autor: Karol Laska

Aktorzy z Władcy Pierścieni próbują ocalić dom Tolkiena

Aktorzy oraz twórcy odpowiedzialni za filmowe wersje Hobbita oraz Władcy Pierścieni połączyli siły, aby wykupić dom J.R.R. Tolkiena, który został wystawiony na sprzedaż. I robią to w naprawdę ambitnym celu.

W SKRÓCIE:
  • Ian McKellen, Martin Freeman, John Rhys-Davies i inni aktorzy znani z The Lord of the Rings oraz Hobbita wspólnie reklamują tzw. Project Northmoor;
  • inicjatywa polega na zbiórce pieniędzy na wykupienie domu świętej pamięci J.R.R. Tolkiena w celu uczynienia z lokum dedykowanego centrum literackiego.

Obsada Władcy Pierścieni słynie z tego, że pomimo upływu wielu lat od premiery trylogii nadal potrafi zaskakiwać nas wspólnymi akcjami. W maju tego roku aktorzy spotkali się na wideokonferencji, aby powspominać stare czasy, a teraz organizują wspólnie bardzo ciekawy projekt o nazwie Northmoor. Ma on bezpośredni związek z J.R.R Tolkienem, twórcą całej mitologii Śródziemia, a konkretnie z jego starą rezydencją w Oksfordzie, w której mieszkał w latach 30. oraz 40. XX wieku. Siedziba pisarza została oficjalnie wystawiona na sprzedaż i tutaj do akcji wkracza nasza ekipa z LOTR-a.

Tacy gwiazdorzy jak Ian McKellen (Gandalf), Martin Freeman (Bilbo Baggins z trylogii Hobbita) czy John Rhys-Davies (Gimli), a także paru innych artystów pracujących z Peterem Jacksonem na planach filmowych ekranizacji prozy Tolkiena, zachęcają publicznie do wsparcia specjalnej zbiórki, mającej na celu zyskanie pieniądzy na wykupienie lokum nieżyjącego już autora (kwota docelowa to 6 milionów dolarów). W związku z akcją nakręcono nawet promocyjny filmik.

Zastanawiacie się też pewnie, dlaczego mielibyśmy dokładać się do takiej zbiórki – przecież nie będziemy wszyscy razem mieszkać w tej rezydencji. Inicjatywa jest jednak nieco bardziej ambitna, gdyż po zebraniu odpowiedniej sumy przeznaczy się ją na lekką renowację budynku i uczynienie z niego centrum literackiego poświęconego J.R.R. Tolkienowi, czyli prawdziwego ośrodka kultury zarówno dla artystów, jak i pasjonatów.

Pieniądze zbierane są od wczoraj, a każdy może się dołożyć za pośrednictwem tej strony internetowej (do 15 marca 2021 roku). Serdecznie zachęcamy do rzucenia groszem.

Karol Laska

Karol Laska

Swoją żurnalistyczną przygodę rozpoczął na osobistym blogu, którego nazwy już nie warto przytaczać. Następnie interpretował irańskie dramaty i Jokera, pisząc dla świętej pamięci Fali Kina. Dziennikarskie kompetencje uzasadnia ukończeniem filmoznawstwa na UJ, ale pracę dyplomową napisał stricte groznawczą. W GOL-u działa od marca 2020 roku, na początku skrobał na potęgę o kinematografii, następnie wbił do newsroomu, a w pewnym momencie stał się człowiekiem od wszystkiego. Aktualnie redaguje i tworzy treści w dziale publicystyki. Od lat męczy najdziwniejsze „indyki” i ogląda arthouse’owe filmy – ubóstwia surrealizm i postmodernizm. Docenia siłę absurdu. Pewnie dlatego zdecydował się przez 2 lata biegać na B-klasowych boiskach jako sędzia piłkarski (z marnym skutkiem). Przesadnie filozofuje, więc uważajcie na jego teksty.

więcej