Filmomaniak.pl Newsroom Filmy Seriale Obsada Netflix HBO Amazon TvFilmy
Wiadomość filmy i seriale 3 grudnia 2020, 12:10

autor: Karol Laska

Aktorzy z Władcy Pierścieni próbują ocalić dom Tolkiena

Aktorzy oraz twórcy odpowiedzialni za filmowe wersje Hobbita oraz Władcy Pierścieni połączyli siły, aby wykupić dom J.R.R. Tolkiena, który został wystawiony na sprzedaż. I robią to w naprawdę ambitnym celu.

W SKRÓCIE:
  • Ian McKellen, Martin Freeman, John Rhys-Davies i inni aktorzy znani z The Lord of the Rings oraz Hobbita wspólnie reklamują tzw. Project Northmoor;
  • inicjatywa polega na zbiórce pieniędzy na wykupienie domu świętej pamięci J.R.R. Tolkiena w celu uczynienia z lokum dedykowanego centrum literackiego.

Obsada Władcy Pierścieni słynie z tego, że pomimo upływu wielu lat od premiery trylogii nadal potrafi zaskakiwać nas wspólnymi akcjami. W maju tego roku aktorzy spotkali się na wideokonferencji, aby powspominać stare czasy, a teraz organizują wspólnie bardzo ciekawy projekt o nazwie Northmoor. Ma on bezpośredni związek z J.R.R Tolkienem, twórcą całej mitologii Śródziemia, a konkretnie z jego starą rezydencją w Oksfordzie, w której mieszkał w latach 30. oraz 40. XX wieku. Siedziba pisarza została oficjalnie wystawiona na sprzedaż i tutaj do akcji wkracza nasza ekipa z LOTR-a.

Tacy gwiazdorzy jak Ian McKellen (Gandalf), Martin Freeman (Bilbo Baggins z trylogii Hobbita) czy John Rhys-Davies (Gimli), a także paru innych artystów pracujących z Peterem Jacksonem na planach filmowych ekranizacji prozy Tolkiena, zachęcają publicznie do wsparcia specjalnej zbiórki, mającej na celu zyskanie pieniądzy na wykupienie lokum nieżyjącego już autora (kwota docelowa to 6 milionów dolarów). W związku z akcją nakręcono nawet promocyjny filmik.

Zastanawiacie się też pewnie, dlaczego mielibyśmy dokładać się do takiej zbiórki – przecież nie będziemy wszyscy razem mieszkać w tej rezydencji. Inicjatywa jest jednak nieco bardziej ambitna, gdyż po zebraniu odpowiedniej sumy przeznaczy się ją na lekką renowację budynku i uczynienie z niego centrum literackiego poświęconego J.R.R. Tolkienowi, czyli prawdziwego ośrodka kultury zarówno dla artystów, jak i pasjonatów.

Pieniądze zbierane są od wczoraj, a każdy może się dołożyć za pośrednictwem tej strony internetowej (do 15 marca 2021 roku). Serdecznie zachęcamy do rzucenia groszem.