Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 20 sierpnia 2013, 10:05

autor: Łukasz "luckie" Szliselman

Age of Empires Online przestanie istnieć wraz z końcem Games for Windows Live

W lipcu 2014 roku usługa Games for Windows Live przejdzie do historii, a wraz z nią sieciowe Age of Empires Online. Firma Microsoft wyjaśnia, że gra jest zbyt mocno zintegrowana z GfWL, by mogła funkcjonować samodzielnie.

Age of Empires Online upadnie za jakieś 10 i pół miesiąca - Age of Empires Online przestanie istnieć wraz z końcem Games for Windows Live - wiadomość - 2013-08-20
Age of Empires Online upadnie za jakieś 10 i pół miesiąca
Koniec Games for Windows Live
  1. Usługa zostanie zamknięta 1 lipca 2014 roku
  2. Wraz z nią przestanie funkcjonować gra Age of Empires Online
  3. Losy innych produkcji korzystających z GfWL są niepewne

Firma Microsoft poinformowała, że 1 lipca 2014 roku usługa Games for Windows Live przestanie funkcjonować. Oznacza to niechybną śmierć przynajmniej dla jednego tytułu – pecetowego Age of Empires Online. Wiadomość o tym pojawiła się na oficjalnej stronie Xboksa, ale z nieznanych przyczyn została usunięta. Jej treść poznaliśmy dzięki serwisowi Polygon:

Usługa Games for Windows Live przestanie być aktywna 1 lipca 2014 roku. Age of Empires Online, mimo że dostępne za pośrednictwem Steama, do działania wymaga funkcjonalności Games for Windows Live. Z Age of Empires Online możecie korzystać w pełni do 1 lipca 2014, kiedy to serwer usługi zostanie zamknięty.

W zeszłym tygodniu Microsoft zapowiedział, że sklep Games for Windows przestanie funkcjonować 22 sierpnia 2013 roku, sam Live miał jednak istnieć dalej. Teraz wiemy, że jego dni również są policzone.

W minionych miesiącach z usługą Microsoftu pożegnało się kilku wydawców i deweloperów, których gry korzystały z Games for Windows Live. Uczynił tak chociażby Capcom, zapowiadając Ultra Street Fighter 4. Podobne doniesienia słyszeliśmy też na temat Dark Souls II (z oficjalnej strony gry zniknęło logo GfWL) oraz Batman: Arkham Origins (seria porzuci GfWL na rzecz Steama). Nie wiadomo na razie jaki los czeka już wydane produkcje zintegrowane z Games for Windows Live. Ufamy, że Microsoft umożliwi swoim klientom przeniesienie zakupionych gier na inne platformy cyfrowe.

Age of Empires Online jest obecne na rynku od dwóch lat. Prace nad grą rozpoczęło studio Robot Entertainment (seria Orcs Must Die!), ale do końca doprowadziła je ekipa Gas Powered Games (seria Supreme Commander). Przeniesienie strategicznej serii na grunt darmowej produkcji sieciowej nie dokońca przypadło do gustu fanom Age of Empires. Po licznych perturbacjach, na początku bieżącego roku Microsoft zrezygnował z dalszego rozwijania tytułu.

  1. Oficjalna strona gry Age of Empires Online