Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 4 marca 2017, 08:50

428: Shibuya Scramble - przygodówkowy klasyk doczeka się konwersji na PC i PlayStation 4

Studio Spike Chunsoft poinformowało, że wyda na PC i PlayStation 4 anglojęzyczną wersję przygodówki 428: Shibuya Scramble. Produkcja pierwotnie zadebiutowała dziewięć lat temu na konsoli Wii i do tej pory była najwyżej ocenianą japońską produkcją, która nie opuściła granic Kraju Kwitnącej Wiśni.

Firma Spike Chunsoft zafundowała nam sporą niespodziankę, ogłaszając podczas Game Developers Conference 2017, że ma w planach opracowanie anglojęzycznej wersji japońskiej przygodówki 428: Shibuya Scramble. Produkcja zmierza na pecety oraz konsolę PlayStation 4.

Anglojęzyczna wersja ukaże się w przyszłym roku. - 428: Shibuya Scramble - przygodówkowy klasyk doczeka się konwersji na PC i PlayStation 4 - wiadomość - 2017-03-04
Anglojęzyczna wersja ukaże się w przyszłym roku.

Wielu graczom tytuł 428: Shibuya Scramble zapewne nie mówi wiele. Produkcja zadebiutowała w 2008 roku na konsolę Wii, a potem została skonwertowana na PlayStation Portable, PlayStation 3 oraz mobilne systemy iOS i Android. Żadna z tych wersji nigdy nie opuściła jednak granic Kraju Kwitnącej Wiśni. Jest to najwyżej oceniana gra, którą spotkał taki los. Tytuł otrzymał bowiem ocenę 40/40 w magazynie Famitsu, co oznacza, że czterech recenzentów wystawiło mu notę 10. Był to zaledwie dziewiąty taki wynik w dwudziestotrzyletniej wtedy historii pisma. Wreszcie będziemy mogli więc sami sprawdzić, czy zachwyty Japończyków były uzasadnione.

Miejscem akcji jest tytułowa Shibuya, czyli jedna z dzielnic Tokio, która słynie jako centrum rozgrywkowe i handlowe. Fabuła obraca się wokół uprowadzenia młodej dziewczyny imieniem Maria. Początkowo wydaje się, że jest to zwykłe porwanie dla okupu, ale szybko okazuje się, że sprawa jest znacznie bardziej skomplikowana.

428: Shibuya Scramble to przygodówka typu visual novel, ale jest mocno nietypowym przedstawicielem tego gatunku. Tradycyjnie zabawa polega głównie na śledzeniu fabuły i podejmowaniu decyzji, które w dużym stopniu kształtują dalszy rozwój opowieści. Sposób, w jaki zrealizowano te klasyczne dla tej kategorii motywy jest jednak niestandardowy.

Pierwszą różnicą jest fakt, że grafika nie wykorzystuje dwuwymiarowych rysunków. Zamiast tego historia opowiadana jest za pomocą tekstu, zdjęć oraz sekwencji video z prawdziwymi aktorami. Nietypowa jest również struktura fabuły. Historię śledzimy z perspektywy pięciu postaci – byłego członka ulicznego klanu, policjanta, wirusologa będącego ojcem porwanej dziewczyny, dziennikarza oraz młodej kobiety przebranej za maskotę lokalnego sklepu, która zbiera pieniądze na zakup wypatrzonego wcześniej przedmiotu.

Do tego gra co chwila przeskakuje między tymi postaciami, a decyzje podejmowane w ciele jednej z nich wpływają na losy innych. Gracz musi wiec wydedukować powiązania między akcjami bohaterów i znaleźć sekwencję, która doprowadzi wszystkich do szczęśliwego końca.

Anglojęzyczna wersja 428: Shibuya Scramble ukaże się dopiero na wiosnę 2018 roku. Tak długo czas oczekiwania nie jest wielkim zaskoczeniem, gdyż firma Spike Chunsoft musi nie tylko przetłumaczyć grę, ale również skonwertować ją na pecety i PlayStation 4, gdyż produkcja oryginalnie nie ukazała się na żadną z tych platform.

  1. Oficjalna strona Spike Chunsoft