Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 10 lipca 2015, 12:05

autor: Entelarmer

1979 Revolution na Steam Greenlight - premiera pierwszego epizodu pod koniec roku

Ruszyła kampania Steam Greenlight gry przygodowej 1979 Revolution, opowiadającej o rewolucji islamskiej z 1979 roku. Premiera pierwszego epizodu ma nastąpić na przełomie trzeciego i czwartego kwartału tego roku.

Jak każdy dobry rewolucjonista, 1979 Revolution przez dłuższy czas pozostawało w ukryciu. - 1979 Revolution na Steam Greenlight - premiera pierwszego epizodu pod koniec roku - wiadomość - 2015-07-10
Jak każdy dobry rewolucjonista, 1979 Revolution przez dłuższy czas pozostawało w ukryciu.

Od czasu rozpoczęcia zbiórki na 1979 Revolution pod koniec 2013 roku niewiele słyszeliśmy o tej ciekawej przygodówce, opowiadającej o głośnych wydarzeniach z 1979 roku, znanych pod nazwą rewolucji islamskiej. W dużej mierze wynikało to z nieosiągnięcia kwoty minimalnej potrzebnej do ufundowania gry (prawie 305 tysięcy dolarów przy wymaganych 395 tysiącach dolarów). Niemniej już pod koniec 2014 roku na kickstarterowej stronie produkcji pojawił się wpis informujący o finansowaniu od prywatnych przedsiębiorców, teraz zaś ruszyło głosowanie w ramach Steam Greenlight w celu udostępnienia pierwszego epizodu 1979 Revolution – znanego pod tytułem Black Friday – na platformie firmy Valve. Co więcej, serwis Eurogamer donosi, że stojący na czele tworzącego tę grę studia iNKstories Navid Khonsari (wcześniej pracownik studia Rockstar Games) prowadzi rozmowy z firmami Microsoft i Sony w związku z ewentualnym wydaniem konsolowym (na razie mowa jest jedynie o edycjach na PC oraz systemy iOS i Android).

Jednocześnie z rozpoczęciem kampanii na Steam Greenlight twórcy opublikowali nowy zwiastun produkcji, wyraźnie bardziej dopracowanej niż wersja przedstawiona na trailerze z Kickstartera. Zresztą jeśli już mowa o zbiórce pieniędzy na 1979 Revolution, Khonsari w rozmowie z Eurogamer stwierdził, że choć sama akcja zakończyła się niepowodzeniem, to pozwoliła na zaistnienie gry w mediach, co z kolei zwróciło uwagę prywatnych inwestorów, którzy ufundowali jej produkcję. Obecnie zespół pracujący nad 1979 Revolution składa się z 20-22 pracowników (wcześniej zaledwie 8), ponadto zaangażowano znanych aktorów irańsko-amerykańskich, takich jak Omida Abtahi (filmowe Igrzyska Śmierci), Mozhan Marno (serial House of Cards) czy Navid Negahban (Snajper).

Jeśli chodzi o datę premiery, Khonsari ograniczył się do wskazania na wrzesień lub październik obecnego roku. Brak dokładnej daty wynika nie tyle z potrzeby ewentualnego dopracowania gry, ile z pragnienia zaoferowania dodatkowych opcji językowych:

„Chcemy zaoferować wybór spośród wielu języków i zrobić to za jednym zamachem. A część z tych języków nie należy raczej do tych uważanych za najważniejsze. Wiecie, francuski, włoski, niemiecki, hiszpański i angielski. Chcemy uwzględnić farsi [język perski – przyp. autora], arabski, rosyjski a także mandaryński. Z tego powodu musimy przesunąć datę premiery o jakieś kilka tygodni”.

Khonsari zwrócił uwagę, że Steam pozwala na przekroczenie granic zachodniego rynku, dzięki czemu gry na platformie Valve dostępne są dla ludzi z całego świata. Nie bez znaczenia jest tu, rzecz jasna, chęć udostępnienia 1979 Revolution graczom z Iranu, jakby nie patrzeć najbardziej zainteresowanych tytułem poświęconym wydarzeniom, które rozegrały się w ich własnym kraju. Na wydanie tam gry w tradycyjny sposób raczej nie ma co liczyć, jako że po ogłoszeniu prac nad nią Khonsari został uznany w Iranie za zdrajcę i ma zakaz wjazdu do kraju.

1979 Revolution to gra przygodowa przedstawiająca wydarzenia tzw. rewolucji islamskiej, kiedy to obalono dyktatorskie rządy szacha Mohammada Rezy Pahlavi i deklarowano wprowadzenie ustroju demokratycznego, aczkolwiek z wyraźnym akcentem islamskim. Jak większość tego typu przygodówek, tytuł ma ukazywać się w epizodach, z których każdy ma dostarczyć rozgrywki na co najmniej 2 godziny i ukazywać wydarzenia 1979 roku z różnych perspektyw (8-10 grywalnych postaci). W grze mają pojawić się m.in. minigry, elementy skradankowe oraz przedmioty do kolekcjonowania, niemniej główny nacisk położony zostanie fabułę i decyzje wpływające na jej przebieg.

GOL Newsroom

Zapraszamy Was do polubienia profilu Newsroomu na Facebooku. Znajdziecie tam nie tylko najciekawsze wiadomości, ale i szereg miłych dodatków.

1979 Revolution: Black Friday

1979 Revolution: Black Friday