Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 4 sierpnia 2013, 10:51

autor: Góral

Xbox One i PlayStation 4 to prawie to samo - twierdzi współzałożyciel id Software

Jeden z najbardziej cenionych twórców gier wideo - John Carmack - wypowiedział się na temat możliwości sprzętowych oferowanych przez konsole nowej generacji. Według niego PlayStation 4 i Xbox One to prawie to samo.

John Carmack, legendarny twórca gier wideo i współzałożyciel studia id Software, stwierdził w czasie swojego wystąpienia na imprezie QuakeCon, że konsole Xbox One i PlayStation 4 są w gruncie rzeczy takie same.

Xbox One i PlayStation 4 to niemal to samo – stwierdził John Carmack, współzałożyciel studia id Software. - Xbox One i PlayStation 4 to prawie to samo - twierdzi współzałożyciel id Software - wiadomość - 2013-08-04
Xbox One i PlayStation 4 to niemal to samo – stwierdził John Carmack, współzałożyciel studia id Software.

Carmack zaznaczył, że oczywiście urządzenia posiadają odmienną architekturę pamięci i różnice w specyfikacji technicznej, ale „ich funkcjonalność jest właściwie taka sama (…) to niesamowite jak bardzo są do siebie zbliżone”. Dodatkowo stwierdził, że wyjdzie to z pożytkiem dla deweloperów i jest znakomitą sytuacją dla firmy AMD, która dostarcza podzespoły do obu konsol nowej generacji.

Jednocześnie wyraził swoją opinię w sprawie szumu wywołanego przez kontrowersyjną politykę koncernu Microsoft, dotyczącą Xboksa One. John Carmack jest fanem cyfrowej dystrybucji i przetrzymywania swoich gier oraz muzyki w usługach typu Steam czy iTunes. Uznaje więc nagonkę na firmę z Redmond za trochę nieuzasadnioną.

Światowa premiera obu konsol nastąpi w tym roku (w Polsce nowy Xbox zadebiutuje dopiero w przyszłym roku). Jeżeli wierzyć słowom uznanego dewelopera, jedyną, naprawdę wielką różnicę, stanowić będzie cena. Sprzęt firmy Sony sprzedawany ma być za 100 euro (około 420 zł) mniej, niż konkurencyjne urządzenie. Xbox One w zestawie posiadać będzie jednak nowy sensor Kinect. Kamery dedykowanej PlayStation 4 nie znajdziemy w pudełku z konsolą, lecz dokupimy ją oddzielnie za 69 euro (około 300 zł).

Szczegółowe informacje na temat specyfikacji technicznej konsoli PlayStation 4 znajdziecie w naszych poprzednich wiadomościach (tutaj i tutaj). Firma Microsoft do dnia dzisiejszego nie ujawniła ostatecznej konfiguracji sprzętowej Xboksa One, ale większość danych znajdziecie w artykule.