Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 7 lutego 2014, 17:58

Wyniki styczniowej ankiety sprzętowej w serwisie Steam

Firma Valve opublikowała wyniki comiesięcznej ankiety sprzętowej, przeprowadzanej anonimowo wśród użytkowników serwisu Steam. Możemy się z niej dowiedzieć, że język polski ciągle znajduje się w dziesiątce najpopularniejszych, a system Windows 8 systematycznie, choć powoli trafia na coraz większą liczbę komputerów.

Styczniowe wyniki steamowej ankiety sprzętowej. - Wyniki styczniowej ankiety sprzętowej w serwisie Steam - wiadomość - 2014-02-07
Styczniowe wyniki steamowej ankiety sprzętowej.

Firma Valve opublikowała wyniki ankiety sprzętowej, w której co miesiąc podsumowywane są informacje na temat sprzętu i oprogramowania użytkowników serwisu Steam. W takiej sytuacji trudno o wielkie zmiany w porównaniu do poprzedniego zestawienia, ale siłą steamowych ankiet jest ich regularność i szeroki zasięg. Z zaprezentowanych danych wynika, że najpopularniejszym systemem operacyjnym pozostaje Windows 7 z wynikiem 63,07%. To spora przewaga nad drugim w kolejności Windowsem 8, który posiada nieco ponad 21% użytkowników Steama. Najnowsza wersja systemu firmy Microsoft (8.1) zanotowała lekki wzrost (1,88%). Fani Linuksa to ciągle ok. 1% mniejszość, zaś niecałe 4% osób korzysta z komputerów Mac.

Najpopularniejsze pozostają karty grafiki marki Nvidia (52,01%), a wśród nich na pierwszym miejscu utrzymuje się GeForce GTX 660 (2,28%). „Czerwona” konkurencja firmy AMD posiada 31,36% rynku wśród użytkowników Steama, jej najpopularniejszym produktem zaś pozostaje model HD 7850 (1,26%). Jak zwykle spory procent (16,25%) stanowią karty marki Intel, na których powszechność wpływa fakt, że są to układy zintegrowane z procesorami, montowane m.in. w laptopach. Najpopularniejszym układem jest obecnie Intel HD Graphics 4000, który posiada niema 5% osób.

Wśród procesorów utrzymuje się stała i dominująca pozycja Intela – sprzęt tej firmy posiada prawie 74% użytkowników. Reszta zaufała marce AMD. Nic nie wskazuje, aby w najbliższej przyszłości proporcje te miały się mocno zmienić. Ciągle najpopularniejsze są jednostki z dwoma rdzeniami (niemal 48%), choć w styczniu lekko straciły na rzecz czterordzeniowych (44%).

Najpopularniejszą rozdzielczością ekranu jest 1920 x 1080. - Wyniki styczniowej ankiety sprzętowej w serwisie Steam - wiadomość - 2014-02-07
Najpopularniejszą rozdzielczością ekranu jest 1920 x 1080.

26% użytkowników Steama posiada 8 GB pamięci RAM, zaś 4 GB zamontowało w swoich komputerach nieco ponad 21%. Na koniec dodajmy, że z języka polskiego korzysta 1,84% użytkowników, co stawia nasz kraj na dziewiątej pozycji, tuż za Koreą. Najpopularniejszy jest oczywiście język angielski (49,40%).

Ankieta Hardware Survey jest świetnym sposobem na obserwowanie zmian na rynku sprzętu komputerowego używanego przez graczy. Steam zbiera anonimowe dane od graczy, którzy zgodzili się wziąć udział w programie. Dzięki temu prezentowane wyniki mają solidną podstawę statystyczną.

Adam Zechenter

Adam Zechenter

Na początku lat 2000 stworzył fanowską stronę o Tolkienie. Potem studiował filologię klasyczną (krótko) i historię (długo). Na tej ostatniej został szefem Koła Naukowego. Pisał tu i tam. W GRYOnline.pl pojawił się w 2014 roku jako specjalista od gier mobilnych i free-to-play – a to w wyniku niezdrowej fascynacji World of Tanks (do dziś nabił w grze blisko 2000 godzin…). Początkowo prowadził podserwis gramynawynos.pl, następnie zaangażował się w powstawanie GOL-owej publicystyki, a w 2018 roku Krystian Smoszna, nowy redaktor naczelny, zaproponował mu stanowisko swojego zastępcy. W dzieciństwie uwielbiał Wolfeinsteina, Settlers 2, Baldur’s Gate i Cywilizację 2 – i tak mu zostało, że do dzisiaj uwielbia gry strategiczne, RPG-i i strzelanki. Kupuje zdecydowanie zbyt wiele książek, ciągle interesuje się historią (ostatnio wszystkim poleca Dreadnought Roberta K. Massie), stara się nie jeść mięsa i czasami grywa w squasha.

więcej