Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 15 lutego 2019, 13:30

autor: ElMundo

Wyniki finansowe Nvidii – rozczarowująca sprzedaż kart GeForce RTX

Nvidia zaprezentowała wyniki finansowe za czwarty kwartał 2018 roku. Nie są one dla spółki najlepsze – uwagę zwraca bardzo duży spadek w sektorze gamingowym, co jest pochodną słabej sprzedaży układów GeForce RTX.

Wyniki finansowe Nvidii – rozczarowująca sprzedaż kart GeForce RTX - ilustracja #1

Koncern Nvidia opublikował właśnie wyniki finansowe obejmujące okres czwartego kwartału 2018 roku i raczej nie napawają one optymizmem zarówno pionu zarządczego, jak i akcjonariuszy tej firmy. Sumaryczny przychód spółki wyniósł 2,205 mld dolarów, co jest wynikiem gorszym aż o 31% w stosunku do poprzedniego kwartału oraz o 24% w porównaniu do analogicznego okresu rok wcześniej.

Największy wpływ na spadek przychodów miała słaba sytuacja działki gamingowej, która jest kluczowa dla finansów Nvidii, bowiem odpowiada za 43% całego wyniku. Ten segment przyniósł rezultat na poziomie 954 milionów dolarów, który jest niższy o 46% od statystyk za poprzedni kwartał oraz o 45% w ujęciu rok do roku. Sytuacja okazuje się więc nie do pozazdroszczenia.

Nvidia odnotowała słabsze rezultaty w porównaniu do trzeciego kwartalu ubiegłego roku w każdym z pięciu podstawowych segmentów działalności. - Wyniki finansowe Nvidii – rozczarowująca sprzedaż kart GeForce RTX - wiadomość - 2019-02-15
Nvidia odnotowała słabsze rezultaty w porównaniu do trzeciego kwartalu ubiegłego roku w każdym z pięciu podstawowych segmentów działalności.

Głównym winowajcą tak słabych rezultatów jest oczywiście niezadowalająca sprzedaż układów graficznych z rodziny GeForce RTX, a więc modeli 2070 oraz 2080. Wiele wskazuje na to, że wprowadzenie na rynek topowych, najdroższych GPU nie było najlepszym pomysłem, a pozbycie się nadwyżek magazynowych układów z serii GeForce GTX 10xx zajmuje znacznie więcej czasu niż zakładano, co – jak stwierdza CEO Nvidii, Jen-Hsun Huang – jest powodem, dla którego wejście do sklepów modelu RTX 2060 oraz innych, tańszych propozycji się opóźniło.

Huang ma nadzieję, że kolejne miesiące nie zakończą się stratą – spore nadzieje są pokładane w tytułach z najwyższej półki, takich jak Metro Exodus czy Battlefield V, które wspierają technologię ray tracingu i mają zachęcić graczy do zaopatrywania się w najnowsze, wydajne GPU obozu „zielonych”. Sprzedaż kart graficznych ma także przyspieszyć opróżnienie magazynów, w których zalegają GPU poprzedniej generacji – wedle szacunków szefa Nvidii ma się to stać pod koniec pierwszego kwartału 2019 roku.