Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 14 września 2018, 19:25

Wszystkie szczegóły dotyczące płatnej usługi online Nintendo Switch

Po półtora roku darmowego dostępu do zabawy w sieci właściciele konsoli Nintendo Switch będą zmuszeni otworzyć portfele. 19 września startuje bowiem płatna usługa online. Poznaliśmy właśnie kolejne dotyczące jej szczegóły, w tym listę darmowych gier z konsoli NES udostępnionych w ramach miesięcznego abonamentu.

Nintendo przygotowuje się do uruchomienia płatnej usługi online dla konsoli Nintendo Switch, co w Europie nastąpi 19 września. Dzięki wczorajszemu Nintendo Direct oraz kolejnym szczegółom, którymi podzieliła się japońska spółka, mamy znacznie klarowniejszy obraz tego, co w przyszłym tygodniu oraz w najbliższych miesiącach otrzymają subskrybenci.

W ramach wstępu i dla przypomnienia. Abonenci usługi będą płacić 3,99 euro (ok, 17 złotych) miesięcznie, ewentualnie 7,99 euro (ok. 34 zł) za kwartał i 19,99 euro (ok. 86 zł) za rok. Subskrypcja będzie połączona z naszym kontem, tak więc jeżeli z konsoli korzysta więcej niż jedna osoba i każda z nich będzie chciała bawić się w sieci, wszyscy muszą osobno wykupić własny abonament. Dla tych klientów Nintendo przygotowało jednak plan rodzinny, który pozwoli nieco zaoszczędzić w takiej sytuacji.

Subskrypcja będzie wymagana do rozgrywek w internecie. Nintendo nie zaoferuje jednak żadnych dedykowanych serwerów, nie słyszeliśmy także, by firma mocno inwestowała w nową infrastrukturę sieciową. Jakość zabawy multiplayer będzie więc zapewne na razie identyczna jak dotychczas. Gry free-to-play, takie jak Fortnite, nie będą wymagały posiadania abonamentu. Dodajmy, że komunikacja głosowa między graczami odbywać będzie się nadal za pośrednictwem znienawidzonej dedykowanej mobilnej aplikacji przeznaczonej na smartfony.

Jedną z większych zalet Nintendo Online ma być możliwość zapisywania stanów gier w chmurze, których do tej pory nie można było w żaden sposób archiwizować. Jak się jednak okazuje, spora część gier nie będzie pozwalała na ładowanie save'ów, w tym np. Splatoon 2, który informacje o profilu i postępach gracza (co jest absurdalne w przypadku gry multiplayer) przechowuje lokalnie na karcie pamięci konsoli. Nintendo będzie także usuwało wszystkie nasze dane, za każdym razem, gdy wygaśnie subskrypcja, co jest drakońskim rozwiązaniem w porównaniu do analogicznych usług Sony i Microsoftu, które pozostawiają zapisy stanów gier przez długi czas po wstrzymaniu miesięcznych opłat.

Ostatnimi atrakcjami subskrypcji mają być specjalne okazje w cyfrowym sklepie Switcha, o których na razie nic nie wiemy, a także tzw. wirtualna konsola, pozwalająca na zabawę z grami z poprzednich generacji sprzętu japońskiego giganta. W tym roku zagramy jedynie w tytuły z wydanej w latach 80. konsoli Nintendo Entertainment System (w skrócie NES). Nintendo przedstawiło listę NES-owych hitów, które zostaną udostępnione we wrześniu, a także tych, które dodane będą do biblioteki w najbliższych miesiącach. Produkcje uruchomimy z poziomu dedykowanej aplikacji i tylko wtedy, kiedy będziemy abonentami usługi online. Przynajmniej raz na tydzień będziemy musieli także łączyć się z siecią, by program mógł sprawdzić stan subskrypcji, w przeciwnym razie nie włączymy żadnego klasyka.

Zaznaczmy, że cała stale poszerzana biblioteka gier będzie dostępna dla wszystkich użytkowników po wykupieniu abonamentu.

Dostęp do hitów z NES-a otrzymamy z poziomu dedykowanej aplikacji - Wszystkie szczegóły dotyczące płatnej usługi online Nintendo Switch - wiadomość - 2018-09-14
Dostęp do hitów z NES-a otrzymamy z poziomu dedykowanej aplikacji

Nintendo Switch – gry z konsoli NES dostępne w abonamencie Online

Tytuły startowe dostępne we wrześniu:

 1. Soccer
 2. Tennis
 3. Donkey Kong
 4. Mario Bros.
 5. Super Mario Bros.
 6. Balloon Fight
 7. Ice Climber
 8. Dr. Mario
 9. The Legend of Zelda
 10. Super Mario Bros. 3
 11. Double Dragon
 12. River City Ransom
 13. Ghosts'n Goblins
 14. Tecmo Bowl
 15. Gradius
 16. Pro Wrestling
 17. Excitebike
 18. Yoshi
 19. Ice Hockey
 20. Baseball

Nowe gry w październiku:

 1. Double Dragon
 2. Gradius (SP)
 3. NES Open Tournament Golf
 4. Solomon's Key
 5. SUPER DODGE BALL
 6. Super Mario Bros. 3 (SP)

Nowe gry w listopadzie:

 1. Dr. Mario (SP)
 2. Metroid (SP)
 3. Mighty Bomb Jack
 4. Super Mario Bros. (SP)
 5. TwinBee

Nowe gry w grudniu:

 1. Adventures of Lolo
 2. The Legend of Zelda (SP)
 3. NINJA GAIDEN
 4. Wario's Woods

Skrót SP przy tytule oznacza, że mamy do czynienia ze specjalną europejską edycją gry.

Dodatkową gratką dla fanów retro gier mają być nowe bezprzewodowe kontrolery do Switcha, przypominające klasyczne gamepady NES-a. Będą one sprzedawane w limitowanej liczbie jedynie osobom, które wykupiły abonament Online. Zamówienia przedpremierowe ruszają 19 września, cena zestawu dwóch padów wyniesie około 242 zł (49,99 funtów). Po premierze sprzęt zapewne bardzo szybko trafi w ręce spekulantów, którzy sprzedawać będą go z dużym przebiciem na serwisach aukcyjnych.

Kontrolery będą dostępne oficjalnie jedynie dla subskrybentów - Wszystkie szczegóły dotyczące płatnej usługi online Nintendo Switch - wiadomość - 2018-09-14
Kontrolery będą dostępne oficjalnie jedynie dla subskrybentów
 1. Oficjalna strona Nintendo