Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 13 stycznia 2014, 09:24

autor: Draug

Windows 8.2 zmieni nazwę na Windows 9 i zadebiutuje w 2015 roku?

Wygląda na to, że zamiast drugiej dużej aktualizacji do Windowsa 8 (posiadającej nazwę kodową Threshold) firma Microsoft przygotowuje całkowicie nowy system, nazwany Windows 9. Według informacji Paula Thurrotta, miałby on zadebiutować w kwietniu 2015 roku.

Wygląda na to, że mimo starań, firma Microsoft nie jest w stanie przemóc złej sławy, jaką zaskarbił sobie Windows 8 i wprowadzone w nim innowacje, z pozbyciem się „kultowego” Menu Start i dodaniem interfejsu Metro na czele. Dlatego gigant z Redmond postanowił jakoby zrezygnować z przygotowania Windowsa 8.2, a zamiast niego stworzyć od razu Windowsa 9 – innymi słowy, projekt o kodowej nazwie Threshold, który miał być tylko aktualizacją obecnej wersji systemu operacyjnego, stałby się całkowicie nowym produktem. Przynajmniej tak wynika z informacji dostarczonych przez Paula Thurrotta – bloggera i znawcy technologii, który stanowił dotychczas źródło wielu sprawdzonych wieści na podobne tematy.

Czyżby tak miała wyglądać najbliższa przyszłość systemów Windows? (Źródło: WinBeta)
Czyżby tak miała wyglądać najbliższa przyszłość systemów Windows? (Źródło: WinBeta)
Ostatnie wersje systemu Windows:
  • Windows XP – 2001
  • Windows Vista – 2006
  • Windows 7 – 2009
  • Windows 8 – 2012
  • Windows 9 – 2015?

Windows 9 zachowałby najistotniejsze funkcje swojego poprzednika, raczej nie przynosząc rewolucji. Prawdopodobnie najbardziej innowacyjną cechą następcy byłoby przywrócenie Menu Start z prawdziwego zdarzenia (a przynajmniej byłaby to najbardziej oczekiwana cecha dla wielu użytkowników). Nowy system operacyjny pozwoliłby też na równoległe uruchamianie aplikacji z poziomu interfejsu Metro i „okienek” z klasycznego pulpitu. Rzecz jasna, na tym modernizacje się nie skończą, lecz źródła Paula Thurrotta nie wymieniają więcej konkretów.

Oficjalna prezentacja Windowsa 9 ma odbyć się wczesną wiosną, przy okazji organizowanej przez firmę Microsoft imprezy Build 2014 – będzie ona miała miejsce w San Francisco w dniach 2-4 kwietnia 2014 roku. Z kolei nowa wersja systemu operacyjnego miałaby zadebiutować w kwietniu 2015 roku. Czy tak będzie w istocie? Na potwierdzenie tych rewelacji najpewniej przyjdzie nam poczekać jeszcze niecałe trzy miesiące.