Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 30 sierpnia 2021, 11:42

autor: Nicek

Windows 11 zainstalujemy także na słabszym komputerze

Windows 11 zbliża się wielkimi krokami. Najnowszy system operacyjny Microsoftu będziemy mogli zainstalować na słabszych, niż pierwotnie zakładano, komputerach.

Najnowsza zmiana w wymaganiach sprzętowych spowoduje, że Windows 11 będzie mógł zostać zainstalowany na większej liczbie komputerów osobistych. Użytkownicy otrzymali możliwość instalacji systemu z nośnika nawet na niekompatybilnym sprzęcie. Zamiast blokady na ekranie pojawi się jedynie komunikat o możliwych kłopotach w pracy Windowsa 11. Ostrzeżenie nie spowoduje jednak dezaktywacji jakichkolwiek usług czy funkcji. Należy jednak pamiętać, że system zainstalowany na takim komputerze może nie otrzymać kolejnych aktualizacji.

Windows 11 zainstalujemy także na słabszym komputerze - ilustracja #1
Microsoft ostrzeże przed instalacją Windowsa 11 na niekompatybilnym sprzęcie.

Microsoft pochwalił się ciekawą statystyką. Jak możemy przeczytać na blogu Windows Insider, urządzenia niespełniające minimalnych wymagań „jedenastki” doświadczyły o 52% więcej crashów i niebieskich ekranów niż komputery z kompatybilnymi podzespołami. Co więcej, aplikacje na tego typu sprzętach zawieszają się częściej. Jeśli więc chcecie bezproblemowo korzystać z Windows 11, to zalecamy instalację na komputerze spełniającym minimalne wymagania.

Przypomnijmy, że Windows 11 wymaga 64-bitowego procesora z zegarem co najmniej 1 GHz, 4 GB pamięci RAM i 64 GB miejsca na dysku twardym. Za absolutne minimum należy uznać układy Intel Core lub Xeon 7. generacji, które zostały dodane do listy kompatybilności. Niestety na tę chwilę nie wiadomo, czy i kiedy dołączą do nich konkurencyjne układy AMD Ryzen 1. generacji, które pod względem wydajności nie ustępują odpowiednikom Intela. Być może jednak Microsoft po raz kolejny zdecyduje się na zmianę minimalnych wymagań swojego nowego systemu operacyjnego, mimo początkowych zapewnień o braku możliwości ich obejścia.

Windows 11 zainstalujemy także na słabszym komputerze - ilustracja #2

Zapraszamy Was na nasz kanał na YouTube – GRYOnline Technologie, który jest poświęcony zagadnieniom związanym z nowymi technologiami. Znajdziecie tam liczne porady dotyczące problemów z komputerami, konsolami, smartfonami i sprzętem dla graczy.