Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 28 kwietnia 2018, 11:43

autor: Góral

Windows 10 - kwietniowa aktualizacja systemu już za kilka dni

Firma Microsoft poinformowała, że wkrótce ukaże się kolejna, kwietniowa aktualizacja systemu operacyjnego Windows 10. Przy okazji poznaliśmy nadchodzące wraz z nią funkcje.

Dzięki nowej aktualizacji Windowsa 10 zaoszczędzimy czas. - Windows 10 - kwietniowa aktualizacja systemu już za kilka dni - wiadomość - 2018-04-28
Dzięki nowej aktualizacji Windowsa 10 zaoszczędzimy czas.

Microsoft poinformował, że najnowsza, kwietniowa aktualizacja systemu operacyjnego Windows 10 ukaże się w ostatni dzień tego miesiąca, czyli 30 kwietnia (poniedziałek). Tym razem gigant z Redmond postanowił pomóc nam oszczędzać czas. O co chodzi? Np. o funkcję Timeline, pozwalającą na proste i szybkie odnajdywanie rozmaitych rzeczy z ostatnich trzydziestu dni, np. dokumentu, o którym wiesz, że go napisałeś, ale teraz nie możesz znaleźć. Ponadto zapamiętywane będą też rzeczy wykonywane na urządzeniach mobilnych (iOS i Android) na swoim koncie Microsoft w przeglądarce Microsoft Edge lub w pakiecie Office 365.

Kolejną ciekawą opcją będzie Focus Assist, czyli funkcja pomagająca nam skupić się na danym zadaniu. Np. podczas pisania artykułu możemy włączyć tę asystę, dzięki czemu naszej uwagi nie będą odwracać chociażby powiadomienia z aplikacji społecznościowych. Po zakończeniu pracy system wyświetli nam zablokowane rzeczy i maile, które w międzyczasie nadeszły. Oczywiście będzie można tworzyć wyjątki, jeśli np. oczekujemy wiadomości od konkretnej osoby. Możliwe ma być też włączanie Focus Assist automatycznie w określonych porach dnia.

Podobnego rozwiązania doczeka się przeglądarka Microsoft Edge, która zablokuje m.in. dźwięk podczas przeglądania stron czy umożliwi odczytywanie PDF-ów w trybie pełnoekranowym, dzięki czemu nic nie będzie odwracać naszej uwagi od czytania. Ponadto pojawi się opcja zapisywania informacji o płatnościach, które mają być dobrze zabezpieczone, choć oczywiście i tak nie wszystkie dane będą przechowywane (kod CVV).

Oprócz tego w aktualizacji pojawi się opcja głosowa Dictation, umożliwiająca zapisywanie naszych pomysłów czy czegokolwiek innego – wystarczy wcisnąć Win+H i zacząć mówić. Dodatkowo Cortana pozwoli na zarządzanie automatyką domową, pojawią się też nowe opcje związane z grami (m.in. łatwiejszy dostęp do zrobionych screenów) i Windows Mixed Reality (poprawiona kompatybilność ze SteamVR) oraz kilka innych mniejszych atrakcji.