Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 19 maja 2021, 16:30

autor: NowaGeneracja

Majowa aktualizacja Windows 10 poprawia wydajność i usuwa Flash Player

Nowa, majowa aktualizacja 21H1 dla Windows 10 usuwa Adobe Flash Player i Edge Legacy, a także poprawia wydajność niektórych funkcji systemu Microsoftu.

W SKRÓCIE:
  • 21H1 poprawia wydajność systemu głównie przy użyciu funkcji biznesowych.
  • Znika Adobe Flash Player i Edge Legacy.
  • Aktualizacja jest na razie dostępna dla części użytkowników; jeżeli nie możesz pobrać jej automatycznie, sprawdź nasz poradnik manualnej instalacji.

Nowa, półroczna aktualizacja Windows 10 wprowadziła kosmetyczne zmiany i poprawiła wydajność systemu, usprawniając głównie usługi dla biznesu. Zwykli użytkownicy nie zauważą wielu różnic, bo 21H1 jest prawie identyczna co 2004 i 20H2 (odpowiednio: maj i październik 2020). Jedną z istotniejszych zmian jest wsparcie wielu kamer w Windows Hello czy ulepszenie Windows Defender; co więcej, wraz z nową aktualizacją znika Adobe Flash Player i Edge Legacy.

Coś się kończy, coś się zaczyna

Adobe Flash Player należy już do historii. Microsoft stopniowo pozbywa się go ze starszych wersji Windows, proponując użytkownikom aktualizacje, gdzie wtyczka jest niedostępna – jeżeli raz zostanie odinstalowana, nie może zostać zainstalowana ponownie. Firma usunęła Adobe Flash Player wraz z wprowadzeniem 21H1, a to oznacza koniec pewnej epoki.

Przeglądarka Edge Legacy z 2015 roku, bazująca na silniku EdgeHTML, również kończy swój żywot. Jeszcze do niedawna można było jej używać obok Internet Explorera i Microsoft Edge, ale nowa aktualizacja usuwa ją z systemu. Jeżeli użytkownik nie posiada działającego na silniku Chromium Microsoft Edge, zostanie on zainstalowany na urządzeniu wraz z resztą funkcji 21H1.

Wydajność na plus

Windows Management Instrumentation (umożliwiający zdalne zarządzanie i dostęp do zasobów komputera, np. adapterów sieciowych czy procesów systemowych) i Windows Defender z funkcjami dla przedsiębiorstw zostały usprawnione. Application Guard chroni użytkowników przed zewnętrznymi atakami przy pomocy kontenerów Hyper-V – gdy pracownik otwiera plik lub stronę pochodzącą z niezaufanego źródła, zostaje ona odizolowana od głównego systemu, by zapobiec kradzieżom i szkodliwemu działaniu wirusów. Izolowanie plików przez długi czas wiązało się z problemami w wydajności, ale aktualizacja 21H1 zoptymalizowała działanie Application Guard.

Jak ściągnąć aktualizację poza kolejką?

Majowa aktualizacja jest stopniowo udostępniana do ściągnięcia kolejnym użytkownikom. Jeżeli jeszcze nie umożliwiono Ci automatycznego pobrania 21H1, możesz wykonać kilka prostych kroków, by zrobić to samemu. Ściągnij Media Creation Tool ze strony Microsoftu i uruchom je, a następnie wyraź zgodę na zaktualizowanie systemu. Dzięki temu zachowasz wszystkie swoje ustawienia, programy i pliki.

Uwaga! Jeżeli posiadasz aktualizację systemu 20H2 lub 2004, możesz ściągnąć mały pakiet aktywacyjny z tego subreddita. Zajmie Ci to mniej czasu niż powyższy sposób.

Majowa aktualizacja Windows 10 poprawia wydajność i usuwa Flash Player - ilustracja #1

Zapraszamy Was na nasz nowy kanał na YouTube – GRYOnline Technologie, który jest poświęcony zagadnieniom związanym z nowymi technologiami. Znajdziecie tam liczne porady dotyczące problemów z komputerami, konsolami, smartfonami i sprzętem dla graczy.