Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 5 marca 2019, 13:50

autor: ElMundo

USB 4.0 nadciąga. Integracja z Thunderbolt 3

Kilka dni po wprowadzeniu USB 3.2 grupa rozwijająca ten standard poinformowała o zaawansowanych pracach nad jego czwartą generacją. Zaoferuje ona większą przepustowość przesyłu oraz integrację z Thunderbolt 3.

USB 4.0 nadciąga. Integracja z Thunderbolt 3 - ilustracja #1

Niedawno USB Promoter Group wprowadziła do obiegu nowy standard USB o numerze 3.2 – pozwolił on na zwiększenie przepustowości przesyłu danych do 20 Gb/s, ale to dopiero wstęp do zmian, jakie czekają nas w ciągu najbliższych miesięcy. Grupa zapowiedziała bowiem premierę USB w wersji 4.0.

Jedną z najważniejszych nowości ma być integracja tego standardu z rozwiązaniem Intela, a więc portem Thunderbolt 3, które aktualnie wykorzystywane jest głównie w laptopach. To złącze pozwalające na uzyskanie prędkości przesyłu danych na poziomie 40 Gb/s, co umożliwia także podłączenie zewnętrznego ekranu o rozdzielczości 4K czy też skorzystanie z adapterów GPU, umożliwiających skorzystanie z dedykowanej karty graficznej w notebookach wyposażonych w zintegrowaną grafikę.

Rozwój USB jest możliwy dzięki decyzji firmy Intel, która zdecydowała się na uwolnienie informacji o Thunderbolt 3 i przekazanie specyfikacji tego złącza do USB Promoter Group. Dzięki integracji tych dwóch rozwiązań możliwe stanie się także zastosowanie nowych wytycznych i protokołów pozwalających na efektywne zarządzanie multimediami oraz danymi, lepiej wykorzystujących nową, dwukrotnie wyższą przepustowość.

Już niebawem Thunderbolt 3 będzie bardzo wszechstronnym standardem przesyłu danych. - USB 4.0 nadciąga. Integracja z Thunderbolt 3 - wiadomość - 2019-03-05
Już niebawem Thunderbolt 3 będzie bardzo wszechstronnym standardem przesyłu danych.

Co ważne, USB 4.0 będzie wstecznie kompatybilne zarówno z Thunderbolt 3, jak i wcześniejszymi odsłonami USB (do standardu USB 2.0). Intel wspomniał, że pierwszymi procesorami, które skorzystają z dobrodziejstw nowej generacji uniwersalnej magistrali szeregowej, będą modele z nadchodzącej rodziny CPU Ice Lake.

Pełną specyfikację USB 4.0 mamy poznać w połowie tego roku, czemu towarzyszyć ma także aktualizacja możliwości technicznych USB typu C. Wtedy też zapewne zostanie ogłoszona data rynkowego debiutu nowego standardu przesyłu danych.