Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 9 marca 2020, 09:51

Unikatowe Nintendo PlayStation wylicytowane za ponad 1,3 mln złotych

Zakończyła się aukcja Nintendo PlayStation, czyli prototypu konsoli, która nigdy nie trafiła do oficjalnej dystrybucji. Zwycięska oferta opiewa na 1,37 mln złotych.

Unikatowe Nintendo PlayStation wylicytowane za ponad 1,3 mln złotych - ilustracja #1
Aukcję wygrał Greg McLemore.
W SKRÓCIE:
  1. Aukcja dotyczyła prototypu niewypuszczonej konsoli.
  2. Zwycięska oferta opiewa na 360 tys. dolarów (ok. 1,37 mln zł).
  3. Nabywca to kolekcjoner Greg McLemore.
  4. McLemore chce stworzyć muzeum poświęcone branży gier.

W zeszłym miesiącu pisaliśmy o wystawieniu na aukcję prototypu konsoli Nintendo PlayStation, która ostatecznie nie zadebiutowała na rynku. Teraz licytacja dobiegła końca, a zwycięska oferta opiewa na kwotę 360 tysięcy dolarów, czyli ok. 1,37 mln złotych.

Wśród osób biorących udział w aukcji był m.in. Palmer Luckey, czyli założyciel firmy Oculus VR. Ostatecznie zatriumfował jednak Greg McLemore, który dorobił się m.in. na stworzeniu stron pets.com oraz toys.com. Od lat kolekcjonuje on przedmioty związane z grami, a w jego posiadaniu znajduje się m.in. 800 automatów arcade. McLemore chce w przyszłości otworzyć muzeum poświęcone historii elektronicznej rozgrywki.

Kwota 360 tysięcy dolarów może wydawać się wysoka, ale organizator aukcji, czyli Terry Diebold, bez wątpienia jest rozczarowany jej wynikiem. Wcześniej odrzucił on bowiem ofertę w wysokości 1,2 mln dolarów, złożoną przez kupca z Norwegii. Uważał, że podczas licytacji uzyska wyższą kwotę. Jak widać te nadzieje okazały się płonne.

Konsola była efektem współpracy firm Nintendo i Sony na początku lat 90. ubiegłego wieku. Prototyp przypomina 16-bitowego SNES-a z dołączonym napędem CD. Ostatecznie plany wydania urządzenia zostały porzucone, a Sony zajęło się tworzeniem własnej platformy.

Powstało tylko 200 prototypów i większość z nich uległa zniszczeniu. Egzemplarz wystawiony na aukcję jest tak cenny, gdyż może być ostatnim na świecie. Należał on kiedyś do Olafa Olafssona – założyciela, pierwszego prezesa i dyrektora generalnego Sony Computer Entertainment. Po odejściu z Sony dołączył on do Advanta Corporation jako prezes. Gdy ta korporacja ogłosiła bankructwo, konsola trafiła na aukcję wraz z innymi aktywami firmy. Licytację wygrał wtedy Terry Diebold.

  1. Oficjalna strona licytacji Nintendo PlayStation