Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 15 kwietnia 2016, 11:03

autor: Góral

THE 64 - Commodore 64 wraca do życia

W serwisie Indiegogo rozpoczęła się zbiórka pieniędzy na THE 64, czyli nową wersję komputera Commodore 64. Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to urządzenie zadebiutuje w stacjonarnej wersji w grudniu bieżącego roku i jako handheld w kwietniu 2017 roku.

THE 64

W serwisie Indiegogo rozpoczęła się zbiórka pieniędzy na dość niecodzienny projekt – THE 64. Jego celem jest przywrócenie do życia kultowego komputera Commodore 64. Szczegóły inicjatywy wyjaśniamy nieco dalej, ale najpierw kilka najważniejszych informacji. Przede wszystkim twórcy, pracujący wcześniej m.in. przy C64DTV, mają już główne prace za sobą, w tym chociażby działające prototypy. W związku z tym premiera urządzenia, o ile oczywiście zbiórka się powiedzie, odbędzie się najpewniej już w grudniu bieżącego roku. Poza tym THE 64 dostępne będzie w dwóch wersjach – jako desktopowy komputer oraz handheld. Druga maszynka ukaże się prawdopodobnie w kwietniu 2017 roku.

THE 64 dostępne będzie w dwóch wersjach – desktopowej i kieszonkowej.
THE 64 dostępne będzie w dwóch wersjach – desktopowej i kieszonkowej.

Koszty

Twórcy THE 64 na zrealizowanie projektu potrzebują 150 tysięcy dolarów, na uzbieranie których mają miesiąc czasu. Wpłat można dokonywać od 10 dolarów wzwyż, jednak dostęp do urządzenia zaklepiecie sobie inwestując przynajmniej 133 euro (około 570 zł) + koszty przesyłki. W zamian możecie liczyć na stacjonarną wersję maszyny. Handhelda wyceniono na 151 euro (około 650 zł), ale przygotowano też zestawy z dżojstikami, pakiety obu konsol i nie tylko.

THE 64 wyposażone będzie w rozmaite porty, wejścia, wyjścia i nie tylko.
THE 64 wyposażone będzie w rozmaite porty, wejścia, wyjścia i nie tylko.

Gry

Jak już wspomniałem, urządzenie będzie reinkarnacją Commodore 64 przeznaczoną do grania w retro produkcje. Nieznane są jeszcze gry, które otrzymamy w pakiecie (mają być zainstalowane w pamięci urządzenia), ale trwają rozmowy z wieloma właścicielami praw do klasycznych tytułów, a konkrety mamy poznać w najbliższym czasie. Ponadto THE 64 otrzyma też zupełnie nowe produkcje. Dodatkowo sprzęt obsługiwać ma „tysiące legalnych gier dostępnych w Internecie”.

Ot i to właściwie wszystko, choć warto jeszcze wspomnieć, że twórcy liczą, że w 2017 roku – po dostarczeniu sprzętu do osób, które pomogły na Indiegogo – uda się ruszyć z masową produkcją THE 64. Ciężko jednak stwierdzić czy taki projekt ma szansę powodzenia na wielką skalę, ale nigdy nie wiadomo.

THE 64 - Commodore 64 wraca do życia - ilustracja #3