Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 16 października 2020, 11:03

autor: Aquma

Temperatury Xbox Series X - jest lepiej niż dobrze

Testy redaktora serwisu VentureBeat wskazują, że Xbox Series X grzeje się zauważalnie mniej od konsol obecnej generacji: Xboksa One X i PlayStation 4 Pro.

W SKRÓCIE:

  1. testy redaktora VentureBeat wskazują, że Xbox Series X grzeje się mniej od PlayStation 4 Pro i Xboksa One X;
  2. w czasie gry w Hitman 2 temperatura wewnątrz konsoli wynosiła 47,7 °C;
  3. najwyższa odczytana temperatura pracy to w przypadku Xboksa Series X 57,4 °C.

Jakiś czas temu w sieci rozeszła się plotka, sugerująca, że Xbox Series X może mieć problemy z przegrzewaniem się. Od tamtych doniesień minęło trochę czasu, a redakcje portali technologicznych i gamingowych (w tym GRYOnline.pl) otrzymały od Microsoftu egzemplarze konsoli i przystąpiły do pierwszych testów. Jedną ze sprawdzanych kwestii jest temperatura pracy platformy, która – jak się okazuje – jest zaskakująco niska. Urządzenie grzeje się mniej od Xboksa One X i PlayStation 4 Pro.

Redaktor serwisu VentureBeat – Jeff Grubb – sprawdził Xboksa Series X w czasie dziesięciominutowej rozgrywki w grze Hitman 2 (poziom Mumbai). Każda z przetestowanych platform została włączona po 30 minutach w stanie spoczynku. Aktywacja urządzenia mierzącego temperaturę następowała dopiero po załadowaniu gry, przy czym warto odnotować, że sprzęty do grania nie były otwierane. Zamiast tego czujniki cyfrowego termometra zawsze wsuwano w miejsce, które zdawało się generować najwięcej gorącego powietrza. Nie należy więc mylić tych rezultatów z temperaturami działania samego układu APU (lub płyty głównej, procesora i GPU w przypadku peceta). Jest to bardziej ogólny obraz warunków panujących wewnątrz obudowy danego urządzenia. Wyniki znajdziecie poniżej.

Temperatury wewnątrz Xbox Series X w porównaniu do innych platform

Temperatura (w stopniach Celsjusza)

Xbox Series X

Xbox One X

PlayStation 4 Pro

PC (RTX 3080 / Ryzen 9 3900 XT)

Maksymalna

50,4

54,5

65

44,1

Średnia

47,7

52,1

62,5

35,5

Minimalna

38,9

50

60,1

32,1

Temperatury Xbox Series X - jest lepiej niż dobrze - ilustracja #1
Temperatury konsol i peceta w Hitman 2. Źródło: VentureBeat.

Warto odnotować, że niskie wskazania w przypadku komputera wynikają ze znacznie większej obudowy i wydajnego systemu chłodzenia – wewnętrzna temperatura procesora w trakcie testu wyniosła około 72 stopni Celsjusza.

Redaktor VentureBeat przeprowadził też kolejny test, w czasie którego starał się zmusić każdą z platform do jak najbardziej wytężonej pracy. W przypadku PS4 Pro temperatura nigdy nie przekroczyła 65 stopni Celsjusza, zaś Xbox One X dotarł do poziomu 60,3 °C. Xbox Series X ponownie osiągnął najlepszy rezultat ze wszystkich testowanych konsol: 57,4 °C.

Wyniki pokrywają się z testami przeprowadzonymi przez redakcję serwisu Tweakers.net, która sprawdziła odczyty w czasie gry w DiRT 5 oraz Doom Eternal. Xbox Series X nagrzał się do maksymalnie 49 °C.

Temperatury Xbox Series X - jest lepiej niż dobrze - ilustracja #2
Temperatury Xbox Series X - jest lepiej niż dobrze - ilustracja #3
Źródło: Tweakers.net.
  1. Xbox – strona oficjalna

Ostatnia aktualizacja: 2020-10-16

GOL Newsroom

Zapraszamy Was do polubienia profilu Newsroomu na Facebooku. Znajdziecie tam nie tylko najciekawsze wiadomości, ale i szereg miłych dodatków.

Xbox Series X - Wszystko o konsoli i jej grach