Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 14 stycznia 2022, 15:36

autor: Dawid Wanat

Tani, łatwo dostępny komputer kwantowy. Tak, to możliwe

Nowa technologia być może pozwoli na łatwiejsze konstruowanie kwantowych komputerów. Za projektem stoi profesor David Jamieson, współpracujący z instytutami badawczymi oraz uniwersytetami.

W SKRÓCIE:

• Nowa technika pozwoli na tańsze i bardziej efektywne konstruowanie kwantowych komputerów

• Dzięki niej wszczepianie atomów w krzem nie będzie już przypadkowym procesem

• Komputery kwantowe mogą wpłynąć na wiele aspektów naszego życia m.in. medycynę, kryptografię czy rozwój sztucznej inteligencji

Kwantowe komputery mogą być konstruowane taniej dzięki nowej technice udoskonalanej przez zespół pod kierownictwem Uniwersytetu w Melbourne, polegającej na osadzaniu pojedynczych atomów w płytce krzemowej, jeden po drugim. Odzwierciedla to metody budowy stosowane w konwencjonalnych urządzeniach. Proces został opisany czasopiśmie akademickim Advanced Materials.

Nowa technika opracowywana przez profesora Davida Jamiesona oraz współtwórców projektu z UNSW z Sydney, laboratorium HZDR z Drezna, Instytutu badawczego z Lipska i Uniwersytetu RMIT z Melbourne – pozwala tworzyć wielkoskalowe wzory policzalnych atomów, które są kontrolowane tak, że ich stany kwantowe mogą być manipulowane, łączone oraz odczytywane.

Wierzymy, że ostatecznie dzięki naszej metodzie i wykorzystaniu technik produkcyjnych, które przemysł półprzewodnikowy doprowadził do perfekcji, będziemy w stanie wyprodukować wielkoskalowe maszyny oparte na bitach kwantowych o pojedynczym atomie.

Na czym polega sama technika? Otóż wykorzystuje ona precyzję mikroskopu sił atomowych (rodzaj mikroskopu ze skanującą sondą), który posiada ostry wspornik "dotykający" powierzchni chipa z dokładnością do pół nanometra, czyli mniej więcej tyle, ile wynosi odstęp między atomami w krysztale krzemu. Zespół wywiercił maleńki otwór w tym wsporniku, tak że kiedy był on bombardowany atomami fosforu, jeden z nich od czasu do czasu wpadał przez otwór i osadzał się w krzemowym podłożu.

Kluczowa była wiedza i określenie momentu, w którym dokładnie jeden atom osadził się na podłożu. Następnie wspornik mógł przesunąć się do następnej pozycji. Zespół odkrył dzięki temu, że energia kinetyczna atomu powstała dzięki wbiciu się w kryształ krzemu i rozpraszeniu energii poprzez tarcie, które może wytworzyć niewielkie, elektroniczne „kliknięcie” Dzięki temu wszczepianie atomów w krzem nie będzie już przypadkowym procesem jakim było to do tej pory.

Zamiast wszczepiać wiele atomów w przypadkowych miejscach i wybierać te, które działają najlepiej, będą one teraz umieszczone w uporządkowanej tablicy, podobnej do tranzystorów w konwencjonalnych półprzewodnikowych układach komputerowych.

Praktyczne zastowanie dla komputerów kwantowych obejmują między innymi zastowania niemożliwej do złamania kryptografii czy lepsze zrozumienie procesów zachodzących w naturze, a co za tym idzie mogą być użyte do tworzenia leków, a także pomogą w szybszym rozwoju szczepionek.

Tani, łatwo dostępny komputer kwantowy. Tak to możliwe - ilustracja #1

Zapraszamy Was na nasz kanał na YouTube – GRYOnline Technologie, który jest poświęcony zagadnieniom związanym z nowymi technologiami. Znajdziecie tam liczne porady dotyczące problemów z komputerami, konsolami, smartfonami i sprzętem dla graczy.