Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 14 stycznia 2019, 12:01

autor: Aquma

Sztuczna inteligencja wyniucha osoby dzielące się kontami na Netfliksie

W czasie targów technologicznych CES w Los Angeles firma Synamedia zaprezentowała oprogramowanie AI, które umożliwia wykrywanie osób nielegalnie dzielących się hasłami do kont na platformach streamingowych, takich jak Netflix czy HBO Go.

Specjalne oprogramowanie AI umożliwi wyłapywanie współdzielonych kont. - Sztuczna inteligencja wyniucha osoby dzielące się kontami na Netfliksie - wiadomość - 2019-01-14
Specjalne oprogramowanie AI umożliwi wyłapywanie współdzielonych kont.

W SKRÓCIE:

  1. oprogramowanie AI ma pozwolić na wykrywanie osób współdzielących konta do platform streamingowych wbrew regulaminowi;
  2. celem jest zachęcanie użytkowników do przesiadki na droższą usługę Premium;
  3. zgodnie z oficjalnym stanowiskiem firmy Netflix, dzielenie kont jest obecnie legalne;
  4. możliwość sprawniejszego wykrywania nieprawidłowości w teorii może doprowadzić do wzrostu ceny lub niekorzystnych zmian w subskrypcji Premium.

Firma Synamedia stworzyła specjalne oprogramowanie oparte o sztuczną inteligencję (tzw. machine learning), które ma zajmować się wykrywaniem osób nielegalnie współdzielących konta do platform umożliwiających streamowanie filmów – np. Netfliksa czy HBO Go. Program został zaprezentowany w czasie konferencji technologicznej w Las Vegas i zdaniem twórców ma zapobiegać stratom liczonym w miliardach dolarów (w danych firmy badawczej Parks Associates kwota jest szacowana na przeszło 10 mld „zielonych”).

System stworzony przez Synamedia potrafi analizować aktywność na kontach i wyłapywać zachowania odbiegające od normy – np. fakt, że te same dane logowania w krótkich odstępach czasowych są wykorzystywane w dwóch oddalonych od siebie lokalizacjach. Usługa może zostać zintegrowana z interfejsem danej platformy i jest obecnie testowana przez kilku operatorów płatnych telewizji (pay-TV).

Warto odnotować, że celem oprogramowania jest wykrywanie działalności łamiącej regulamin. Twórcy algorytmu mają nadzieję, że pozwoli on „zachęcić” tego typu użytkowników do przesiadki na inną subskrypcję – droższą, ale oferującą możliwość legalnego odtwarzania treści na kilku urządzeniach na raz.

Dzielenie się hasłami staje się zbyt kosztowne, aby można było je zignorować. Nasze nowe rozwiązanie daje operatorom możliwość podejmowania działań. Wielu przypadkowych użytkowników z przyjemnością zapłaci więcej za współdzieloną usługę Premium z większą liczbą równoczesnych użytkowników. To świetny sposób, dający ludziom szansę bycia uczciwymi, a firmom możliwość czerpania korzyści z rosnącego strumienia przychodów – powiedział Jean Marc Racine, dyrektor ds. produktów firmy Synamedia.

Celem systemu nie jest więc wykrywanie wszystkich ludzi wspólnie opłacających usługi na platformach streamingowych, a użytkowników dzielących się kontami wbrew regulaminowi. Dla przykładu, zgodnie z oficjalnym stanowiskiem firmy Netflix, dzielenie tego samego konta Premium przez kilka osób jest dopuszczalne.

Dopóki użytkownicy nie sprzedają dostępu do swojego konta, mogą podawać hasło komukolwiek chcą – stwierdzono w komunikacie prasowym w czerwcu 2016 roku.

Podobne stanowisko zostało zaprezentowane w kwietniu zeszłego roku, w wywiadzie, którego prezes Netfliksa udzielił serwisowi Business Insider.

Staramy się to ignorować. To jest nasza polityka. Jeśli nie będziemy spoglądać w to miejsce, to problem nie będzie istniał. Wydaje się, że to działa – zauważył żartobliwie Reed Hastings. – To sposób na oglądanie treści dla młodych ludzi i innych osób, które nie mają wiele pieniędzy. Wolimy, by dzielili się kontem niż kradli treści – dodał.

Oczywiście, biorąc pod uwagę fakt, że to właśnie trudność wykrywania nieprawidłowości jest jednym z argumentów skłaniających Netflix do zaakceptowania obecnego stanu rzeczy, nie da się wykluczyć, że możliwość sprawnego wyłapywania tego procederu doprowadzi z czasem do podwyższenia abonamentu za usługę Premium lub ograniczenia liczby urządzeń obsługiwanych w tym samym czasie w ramach jednej subskrypcji.

  1. Netflix – strona oficjalna
  2. Synamedia – strona oficjalna