Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 2 stycznia 2019, 10:29

autor: aadamus

Steam zakończył wsparcie dla systemów Windows XP i Vista

Wraz z 1 stycznia tego roku firma Valve Software oficjalnie zrezygnowała ze wsparcia dla Windowsa XP oraz Vista na Steamie. Oznacza to, że na komputerach z zainstalowanymi podanymi wersjami systemu nie ma już możliwości odpalenia klienta.

1 stycznia 2019 roku przyniósł zakończenie oficjalnego wsparcia ze strony Valve dla wydanego w 2001 roku Windowsa XP oraz jego bezpośredniego następcy, Windowsa Visty z 2007 roku. W praktyce oznacza to, że na obu systemach nie ma już możliwości uruchomienia klienta Steam. Ponowne korzystanie z usługi oraz wszystkich zakupionych za jej pośrednictwem gier i programów będzie wymagać zaktualizowania systemu przynajmniej do Windowsa 7. Warto wspomnieć, że Steam był najdłużej współpracującą z Windowsami XP i Vistą platformą cyfrowej dystrybucji.

Steam, podobnie jak pozostałe duże platformy cyfrowej dystrybucji, kończy wsparcie dla Windowsów XP i Visty. - Steam zakończył wsparcie dla systemów Windows XP i Vista - wiadomość - 2019-01-02
Steam, podobnie jak pozostałe duże platformy cyfrowej dystrybucji, kończy wsparcie dla Windowsów XP i Visty.

Decyzja ta jest w dużej mierze podyktowana bardzo małą liczbą użytkowników obu tych systemów. Według danych pochodzących z grudniowej ankiety sprzętowej, Windowsa XP używało zaledwie 0,11% graczy, a Windows Vista nie znalazł się nawet na liście.

Chociaż oficjalne wsparcie zakończyło się wraz z nadejściem 2019 roku, Valve już wcześniej stopniowo ograniczało działanie Steama na obu systemach. Wynikało to z wykorzystywania przez klienta bibliotek Google Chrome, które nie są kompatybilne ze starszymi OS-ami. W związku z tym dla posiadaczy Windowsów XP i Visty niedostępny był między innymi Steam Chat. Wynikiem tego było ograniczenie niemal wszystkich funkcji społecznościowych na Steamie osobom, które posiadały jeden z tych systemów.

Steam nie jest jedynym programem, który żegna się z Windowsami XP i Vistą. Podobnie jest w przypadku programu antywirusowego Avast. Wraz z dniem 1 stycznia 2019 roku on również przestał być wspierany na obu OS-ach. W tym przypadku nie tyczy się to jednak bibliotek wirusów, które nadal będą aktualizowane.

GOL Newsroom

Zapraszamy Was do polubienia profilu Newsroomu na Facebooku. Znajdziecie tam nie tylko najciekawsze wiadomości, ale i szereg miłych dodatków.