Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 2 stycznia 2018, 11:44

autor: Aquma

Steam: Nvidia i Intel z olbrzymią przewagą nad AMD na polach GPU i CPU

Kolejna ankieta przeprowadzona na Steamie pokazuje, że gracze zdecydowanie preferują procesory i karty grafiki tworzone przez – odpowiednio – Intel oraz Nvidię. Pozycja AMD na rynku wyraźnie słabnie.

Ankieta Steam sugeruje, że szefostwo AMD nie zapamięta 2017 roku zbyt dobrze. - Nvidia i Intel z olbrzymią przewagą nad AMD na rynkach GPU i CPU - wiadomość - 2018-01-02
Ankieta Steam sugeruje, że szefostwo AMD nie zapamięta 2017 roku zbyt dobrze.

Steam co miesiąc zbiera dane na temat używanego przez jego klientów sprzętu, a także systemów operacyjnych. Informacje uzyskane tą drogą w listopadzie 2017 roku sugerują, że firma AMD znajduje się w poważnych tarapatach. Czerwoni w zastraszającym tempie oddają pole na obydwu kluczowych rynkach powiązanych ze sprzętem komputerowym przeznaczonym do grania. Kosztem AMD, swoją pozycję umacniają oczywiście Intel oraz Nvidia.

W porównaniu do listopada 2016 roku, udział AMD w rynku kart grafiki skurczył się z 23,5% do 8,8%, podczas gdy w tym samym okresie Nvidia zanotowała potężny wzrost – z 58,6% do aż 84,9%. Oznacza to, że w przeciągu jednego roku Zieloni „połknęli” ponad jedną czwartą rynku. Najpopularniejszymi produktami są GeForce GTX 750 Ti, GTX 960, GTX 1060 oraz GTX 1050 Ti.

84,87% graczy preferuje GPU od Nvidii. - Nvidia i Intel z olbrzymią przewagą nad AMD na rynkach GPU i CPU - wiadomość - 2018-01-02
84,87% graczy preferuje GPU od Nvidii.

Sytuacja wygląda podobnie jeśli chodzi o jednostki centralne, z tą różnicą, że w tym przypadku swoją dominację umacnia Intel. Procesory produkowane przez tę firmę preferuje obecnie 91,7% graczy (wzrost o 13% w przeciągu ostatnich 12 miesięcy). Na zakup produktów AMD zdecydowało się w 2017 roku jedynie 8,3% właścicieli pecetów do grania. Co ciekawe, zdecydowanie przeważają przy tym układy 4-rdzeniowe – znajdują się one obecnie w 72,8% komputerów. Udział takich jednostek w rynku wzrósł w ciągu roku o 25%.

Interesujące informacje przynosi również analiza preferowanych przez graczy systemów operacyjnych. Na pierwszą pozycję powrócił Windows 7, zastępując na tym miejscu najnowszą wersję stworzonego przez Microsoft OS (Windows 10), która cieszyła się największą popularnością w zeszłym roku. Sytuację tę może tłumaczyć rosnąca liczba graczy pochodzących z Chin (Windows 7 wciąż jest w tym kraju bardzo popularny). Językiem chińskim posługuje się obecnie 64,3% właścicieli pecetów do grania – o 8,2% więcej niż w zeszłym roku.

Chińscy gracze rosną w siłę. - Nvidia i Intel z olbrzymią przewagą nad AMD na rynkach GPU i CPU - wiadomość - 2018-01-02
Chińscy gracze rosną w siłę.

Dane zebrane przez Steam są trochę niepokojące. Niezależnie od indywidualnych preferencji i opinii na temat produktów tej czy tamtej firmy, wszystkim nam powinno zależeć na zdrowej konkurencji, która będzie motywowała producentów do poprawiania swojej oferty i walki o klienta. Przytłaczająca dominacja jednego podmiotu może z czasem odbić się na rynku nie najlepiej, skutkując m.in. wzrostem cen. Z drugiej strony, trudno jest oczywiście mieć do graczy pretensje o to, że wybierają produkty, które uznają za lepsze (szczególnie, gdy ich jakość jest potwierdzana w rozmaitych testach i recenzjach). Pozostaje mi chyba tylko życzyć AMD wszystkiego dobrego w 2018 roku – oby Czerwonym przytrafił się hit, którego zdają się naprawdę potrzebować.

  1. Steam – strona główna
TWOIM ZDANIEM

Który producent kart graficznych ma Twoim zdaniem najlepsze sterowniki?

Nvidia
83,5%
AMD
16,5%
Zobacz inne ankiety