Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 29 września 2021, 11:38

autor: Adrian Werner

Steam Deck jest mocny, ale z Cyberpunkiem 2077 ma problemy

Dzięki chińskiemu testerowi dowiedzieliśmy się, jak Steam Deck radzi sobie m.in. z grami Cyberpunk 2077, Dota 2, Doom i Shadow of the Tomb Raider.".

Do premiery Steam Deck pozostało jeszcze kilka miesięcy, ale pierwsze egzemplarze od jakiegoś czasu trafiają już do wybranych osób. Jedną z nich jest chiński tester, który sprawdził wydajność urządzenia w kilku produkcjach. Z jego wrażeń wynika, że sprzęt radzi sobie całkiem przyzwoicie nawet z wymagającymi tytułami.

Niestety, gracz z Państwa Środka nie wykonał klasycznych testów wydajności. Mimo to przytoczone przez niego orientacyjne wyniki dają pojęcie o tym, jakiej wydajności możemy spodziewać się po Steam Deck.

Steam Deck – wydajność w grach

Cyberpunk 2077 jest wyzwaniem nawet dla mocnych pecetów stacjonarnych, więc nikogo nie zdziwi informacja, że z tym tytułem Steam Deck miał najwięcej problemów. Na wysokich ustawieniach gra skakała między 20 a 30 klatkami na sekundę. Aby uzyskać zadowalającą płynność, konieczne było obniżenie opcji graficznych do średnich i niskich, ale niestety nie podano, ile fps-ów uzyskano w takich wariantach.

Doom trzymał prawie stałe 60 klatek na sekundę na ustawieniach średnich. Po podbiciu niektórych opcji uzyskano coś pomiędzy średnimi a wysokimi detalami (dalej taką konfigurację będziemy określali mianem „indywidualnych ustawień”) – wydajność wynosiła 45 fps-ów.

Shadow of the Tomb Raider to gra, przy której podano najwięcej wyników. Steam Deck zapewnił 30 fps-ów przy najwyższych ustawieniach. Na wysokich było to 36 fps-ów, a po obniżeniu poziomu detali jeszcze niżej (ale nadal powyżej średnich) udało się osiągnąć 60 klatek na sekundę.

Ostatnią sprawdzoną grą była Dota 2. To najmniej wymagająca gra z tego zestawienia, więc nie jest specjalnym zaskoczeniem, że na najwyższych ustawieniach uzyskano 47 fps-ów, a na najniższych 80.

Gra:

Wyniki:

Cyberpunk 2077

Wysokie ustawienia: 20-30 fps

Doom

Średnie ustawienia: 60 fps

Indywidualne ustawienia: 45 fps

Shadow of the Tomb Raider

Najwyższe ustawienia: 30 fps

Wysokie ustawienia: 36 fps

Indywidualne ustawienia: 60 fps

Dota 2

Najwyższe ustawienia: 47 fps

Niskie ustawienia: 80 fps

Analizując powyższe wyniki, należy dodać, że gry testowano na egzemplarzu deweloperskim Steam Deck i niewykluczone, że wydanie konsumenckie będzie radziło sobie trochę lepiej.

Podano również inne ciekawe dane. W trakcie intensywnej rozgrywki tył urządzenia osiągał temperaturę 42,6°C, a miejsce, w którym trzyma się konsolę, 29°C. Ponadto po trzech godzinach zabawy zużyto 54% baterii.

Przypomnijmy, że wysyłka sprzętu do konsumentów rozpocznie się w grudniu 2021 roku. Niestety wszystkie egzemplarze szykowane na ten rok rozeszły się jak ciepłe bułeczki. Osoby, które dokonają rezerwacji dzisiaj, poczekają na dostawę do drugiej połowy 2022 roku.

  1. Steam Deck – oficjalna strona
  2. Steam Deck w sklepie Steam
Steam Deck jest mocny, ale z Cyberpunkiem 2077 ma problemy - ilustracja #1

Zapraszamy Was na nasz nowy kanał na YouTube – GRYOnline Technologie, który jest poświęcony zagadnieniom związanym z nowymi technologiami. Znajdziecie tam liczne porady dotyczące problemów z komputerami, konsolami, smartfonami i sprzętem dla graczy.