Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 29 marca 2012, 11:00

autor: Grzegorz "Aver" Ferenc

Sony pracuje nad konsolą o kryptonimie Orbis. Data premiery to trzeci kwartał 2013 roku?

Serwis Kotaku dotarł do informacji dotyczących następczyni Playstation 3. Konsola ma pojawić się w przyszłym roku, będzie oparta na podzespołach firmy AMD i nie zaoferuje kompatybilności wstecznej.

ORBIS W SKRÓCIE:
  • CPU i GPU dostarczy firma AMD
  • Brak kompatybilności wstecznej
  • Gry będą wymagały przypisania do konta na Playstation Network
  • Premiera w III kwartale 2013 roku

Zgodnie z pochodzącymi z „zaufanego źródła” informacjami zamieszczonymi przez serwis Kotaku, konsola nowej generacji koncernu Sony pojawi się w sprzedaży w drugiej połowie 2013 roku. Jej nazwa kodowa to „Orbis”, co po łacinie oznacza „okrąg”. Po Playstation Vita (łac. „życie”) jest to już drugie zapożyczenie Japończyków z języka starożytnych Rzymian.

Informator Kotaku potwierdził, że sercem konsoli będzie 64-bitowy procesor AMD, o czym spekulowano od jakiegoś czasu. Za generowanie grafiki ma odpowiadać GPU tej samej firmy z serii Southern Islands, co także potwierdzałoby plotki sprzed miesiąca. Dzięki takiej konfiguracji, najnowsze dziecko Sony będzie miało możliwość wyświetlania obrazu w rozdzielczości 4096 na 2160 pikseli, o wiele większą niż ta oferowana przez dzisiejsze telewizory HD i konsole. Ma także umożliwiać rozgrywkę w formacie 3D w trybie 1080p.

Sony pracuje nad konsolą o kryptonimie Orbis. Data premiery to trzeci kwartał 2013 roku? - ilustracja #1

Orbis nie zoferuje kompatybilności wstecznej dla gier zaprojektowanych na Playstation 3. Firma Sony rozważa także możliwość wprowadzenia rozwiązań ograniczających handel lub wymianę używanymi grami. Tytuły zaprojektowane na nową konsolę – dostępne w wersji cyfrowej lub na płytach Blu-ray – mają posiadać kod aktywacyjny, który trzeba będzie przypisać do konta w serwisie Playstation Network. Jeżeli nabywca zdecyduje się na odsprzedanie lub wypożyczenie gry, będzie ona dostępna jedynie w wersji trial, a odblokowanie pełnej zawartości ma wymagać wprowadzenia dodatkowej opłaty. Takie rozwiązanie ma stanowić kompromis zarówno dla sklepów handlujących używanymi tytułami, jak i dla producentów gier stosujących ograniczenia DRM.

Opublikowane przez serwis Kotaku specyfikacje miały zostać podane do wiadomości czołowych producentów gier wraz z początkiem marca, gdy w San Francisco trwała Konferencja Twórców Gier. Nie są one oficjalne i mogą jeszcze ulec zmianie.

Gwoli ścisłości należy dodać, że już pod koniec zeszłego roku serwis Pastebin podał nazwy kodowe konsoli następnej generacji firmy Microsoft (Durango) i Sony (wspomniany Orbis) oraz zamieścił ich wstępne konfiguracje sprzętowe. Zgodnie z tymi informacjami, konsola japońskiego koncernu była o wiele słabsza od jej amerykańskiej rywalki, co delikatnie mówiąc nie przypadło do gustu czołowym producentom gier, takim jak koncern Electronic Arts. Orbis miała także nie posiadać napędu Blu-ray. Jak widać, od tamtego czasu Sony znacznie zmodyfikowała swój projekt. Zgodnie z informacjami, które trafiły do sieci, wstępna wersja konsoli Orbis trafi do projektantów gier pod koniec 2012 roku.