futurebeat.pl News Tech Mobile Gaming Nauka Moto Rozrywka Promocje
Wiadomość sprzęt i soft 1 marca 2012, 11:10

autor: Mateusz Kądziołka

Firma AMD stworzy procesor dla PlayStation 4?

W sieci pojawiły się kolejne pogłoski dotyczące konsoli PlayStation 4. Tym razem mowa jest o tym, że najnowszą konstrukcję koncernu Sony będzie napędzać procesor, którego producentem jest firma AMD.

Firma AMD stworzy procesor dla PlayStation 4? - ilustracja #1
Plotki:
  • Sony zrezygnuje z procesora Cell
  • AMD zbuduje CPU i GPU dla PlayStation 4
  • W PlayStation 4 znajdzie się układ typu Fusion

Plotki o konsolach nowej generacji stały się ostatnimi czasy chlebem powszednim dla osób śledzących nowości technologiczne. Praktycznie nie ma tygodnia, abyśmy nie usłyszeli nowych pogłosek o PlayStation 4 i następcy Xboksa 360. Tym razem serwis Kotaku doniósł, że następczyni konsoli PlayStation 3 nie będzie używać procesora o architekturze Cell. Redaktorzy zachodniej witryny spekulują też, że firma Sony poprosi AMD o stworzenie zarówno chipa graficznego, jak i serca nowego urządzenia.

Jeśli powyższe plotki zostałyby potwierdzone, to firma Sony (w pewnym sensie) przyznałaby się do błędu, jakim było wyposażenie PlayStation 3 w procesor Cell. Warto tutaj przypomnieć, że Ken Kutaragi bardzo chwalił tę architekturę i opisywał ją z nieskrywanym entuzjazmem. W praniu okazało się jednak, że deweloperzy mają problemy z okiełznaniem Cella i jego potencjalna moc nie przełożyła się na lepiej wyglądające gry. Ba – niektóre tytuły wyglądają lepiej na starszym (i teoretycznie mniej potężnym) Xboksie 360.

W tym momencie nasuwa się pytanie: jeśli nie Cell, to co? Redaktorzy serwisu Kotaku spekulują, że może to być konstrukcja autorstwa firmy AMD. Zachodnia strona podpiera się doniesieniami sprzed tygodnia, kiedy to mówiło się, że nowa konsola koncernu Sony będzie wyposażona w chip graficzny firmy AMD. Redaktorzy Kotaku idą o krok dalej i przypuszczają, że w następczyni Playstation 3 znajdzie się układ Fusion (łączący w sobie tradycyjną architekturę mikroprocesora oraz karty graficznej w jednym układzie scalonym). Gdyby firma Sony rzeczywiście brała takie rozwiązanie pod uwagę, to deweloperzy już w tej chwili mogliby zacząć „uczyć się” nowych układów poprzez pracę z istniejącymi konstrukcjami typu Fusion.

Przedstawiciele koncernu Sony zapytani o te rewelacje milczą, zasłaniając się polityką firmy, która zabrania komentowania plotek i spekulacji. Warto tutaj zaznaczyć, że japoński gigant nigdy oficjalnie nie przyznał się do opracowywania następczyni PlayStation 3. Warto też zaznaczyć, że wszystkie dotychczasowe doniesienia o nowej konsoli Sony są o wiele bardziej tajemnicze, niż w przypadku sukcesora Xboksa 360.