Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 7 kwietnia 2020, 14:26

Smartfony 5G będą pracować krócej - technologia szybko zużywa baterie

Urządzenia mobilne obsługujące sieć 5G mogą pracować nawet o 20% krócej od dotychczasowych, komunikujących się w 4G/LTE. Takie informacje pochodzą od Xiaomi, jednego z liderów rynku smartfonów.

Sieć 5G pojawiła się testowo w wielu miastach i można już kupić pierwsze urządzenia ją obsługujące. Technologia ta nadal budzi obawy i kontrowersje, a wiele osób zastanawia się, jak to w ogóle działa. Na pewno jest szybciej, ale okazuje się też, że bardziej energochłonnie. Wyższa prędkość i częstotliwość pracy modemu 5G wpływają na zużycie energii akumulatora. Ikonę rozładowanej baterii możemy zobaczyć wcześniej niż w przypadku urządzeń 4G.

W SKRÓCIE:
  1. według Xiaomi zużycie energii w urządzeniach 5G jest o 20% większe, niż w tych pracujących na starszej technologii;
  2. Xiaomi Redmi K30 Pro posiada akumulator o sporej pojemności, aby zrównoważyć większe zapotrzebowanie na energię;
  3. Qualcomm opracowuje technologie mające obniżyć zapotrzebowanie na energię układów 5G.
Smartfony 5G będą pracować krócej - technologia szybko zużywa baterie - ilustracja #1
5G będzie znacznie szybsza od obecnych sieci

Większość obecnych telefonów wymaga ładowania akumulatora co drugi dzień, a nawet codziennie. W przypadku tych obsługujących komunikację 5G częstotliwość korzystania z ładowarki może być jeszcze większa. Wicedyrektor Xiaomi, Lu Weibing, potwierdził, że smartfony kompatybilne z nową technologią zużywają o 20% więcej energii. Napisał to na portalu Weibo w odniesieniu do jednego z nowych modeli Xiaomi.

Redmi K30 Pro posiada procesor Qualcomm serii 8, który sam pobiera dużo energii. Razem z modułem 5G tworzy sytuację, w której konieczne stało się zastosowanie akumulatora o sporej pojemności 4700 mAh. Aby zmieścić go w smukłej obudowie, płytę główną wykonano w konstrukcji „kanapkowej”, popularnej w innych flagowych modelach. Czytnik linii papilarnych pod wyświetlaczem także został znacznie odchudzony, aby stworzyć miejsce dla tak pojemnej baterii.

Smartfony 5G będą pracować krócej - technologia szybko zużywa baterie - ilustracja #2
Xiaomi Redmi K30 Pro

Takie rozwiązania będą potrzebne, aby w smartfonach 5G zachować czas pracy pomiędzy ładowaniami, do którego się przyzwyczailiśmy. Niewykluczone, że z czasem nowa technologia dojrzeje i przestanie być tak energochłonna. Qualcomm na MWC 2019 zapowiedział swoje rozwiązanie 5G PowerSave, obiecując obniżenie zapotrzebowania na energię do poziomu obecnych urządzeń. Nie zapominajmy, że pierwsze smartfony w 4G także mocniej drenowały akumulatory, więc znalezienie skutecznego rozwiązania jest tylko kwestią czasu.

  1. Oficjalna polska strona Xiaomi