Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 15 kwietnia 2021, 20:14

Oszuści wysyłają fałszywe oświadczenie AMD, by wyłudzić karty RX 580 do kopania kryptowalut

Chińscy sprzedawcy zaczęli wyłudzać od klientów karty graficzne AMD Radeon RX 580. Wszystko ze względu na chęć zarobienia na kopaniu kryptowalut.

W SKRÓCIE:
  • Chińscy sprzedawcy elektroniki wyłudzali od swoich klientów karty RX 580.
  • Wysyłali do nabywców sprzętu fałszywe oświadczenia o wadach produkcyjnych.
  • Proceder miał na celu zagwarantować sprzedawcom dostęp do kart, które nadają się do kopania kryptowalut.

Klienci chińskich sprzedawców elektroniki padli ofiarą dość specyficznego procederu (via Tom's Hardware). Okazało się, że szemrani przedsiębiorcy zaczęli wysyłać do posiadaczy kart graficznych Radeon RX 580 oświadczenia AMD lub XFX o wadach produkcyjnych mających wywoływać niestabilność sprzętu. Jednocześnie proponowali zamianę karty na odpowiedniki od Nvidii. W przypadku braku zgody na wymianę oferowali nawet zwrot pieniędzy przewyższający ponad dwukrotnie jej pierwotną wartość.

Propozycja tego typu nie wydaje się na pierwszy rzut oka nieuczciwa. Szczególnie, gdy jej adresatem jest klient niemający rozeznania w kwestiach sprzętu komputerowego. Okazuje się jednak, że oświadczenia AMD i XFX były podrobione, a karty RX 580 nie posiadały w rzeczywistości żadnych fabrycznych wad. Nie zmienia to faktu, że sprzedawcy naprawdę oferowali zamianę zwróconego sprzętu lub rekompensatę pieniężną. W miejsce RX 580 proponowali między innymi GeForce GTX 1050 Ti lub GTX 1060 3 GB. Ich celem nie była bowiem zwykła kradzież, a uzyskanie kart graficznych, które bardziej nadają się do kopania kryptowalut.

Według specjalistów RX 580 to karta, która jest bardzo efektywna w kwestii wydobycia cyfrowej waluty. Jednocześnie nie jest ona już produkowana, przez co stała się jeszcze cenniejsza dla internetowych „górników”. Radeon RX 580 jest w stanie wydobyć dziennie Ethereum o równowartości około 3 dolarów. Karty, które sprzedawcy oferowali klientom w zamian, osiągają wynik jedynie nieco przekraczający dolara.

Firmy AMD oraz XFX zwróciły uwagę na to narastające zjawisko. Obie wydały już oświadczenia, w których informują klientów, że rzekome wady produkcyjne RX 580 to oszustwo. Zamierzają również podjąć kroki prawne przeciwko sprzedawcom. Firmy oskarżają ich o szerzenie dezinformacji oraz nielegalne wykorzystanie ich marek. Jak skończy się cała afera, dowiemy się zapewne dopiero za jakiś czas. Tak zdecydowany ruch ze strony AMD oraz XFX może jednak doprowadzić do zmniejszenia skali tego typu oszustw w najbliższej przyszłości.

Oszuści wysyłają fałszywe oświadczenie AMD, by wyłudzić karty RX 580 do kopania kryptowalut - ilustracja #1

Zapraszamy Was na nasz nowy kanał na YouTube – GRYOnline Technologie, który jest poświęcony zagadnieniom związanym z nowymi technologiami. Znajdziecie tam liczne porady dotyczące problemów z komputerami, konsolami, smartfonami i sprzętem dla graczy.