Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 19 kwietnia 2015, 16:49

autor: Adrian Werner

Rośnie przewaga firmy Nvidia nad AMD

Przewaga firmy Nvidia nad AMD na rynku kart graficznych nie jest żadną tajemnicą. Najnowsze dane pokazują, że dystans między nimi ostatnio sporo się zwiększył, a w ostatnim kwartale minionego roku Nvidia sprzedała trzykrotnie więcej kart niż konkurent.

Nvidia zwiększył przewagę nad AMD. - Rośnie przewaga firmy Nvidia nad AMD  - wiadomość - 2015-04-19
Nvidia zwiększył przewagę nad AMD.

Osoby śledzące rynek pecetowych kart graficznych wiedzą, że firma Nvidia dominuje nad konkurencyjnym AMD. Użytkownik forum Beyond3D o ksywce dbz opublikował właśnie ciekawy wykres, który pokazuje jak wielka przepaść dzieli obie korporacje. Co więcej, dystans ten wydaje się nieubłaganie zwiększać.

Wykres pokazuje udział obu firm w sprzedaży w okresie od początku 2003 roku do końca 2014 r. Do jego opracowania wykorzystano publicznie dostępne dane, pochodzące z raportów kwartalnych obu korporacji, jak również artykułów w prasie. Warto tu zauważyć zwłaszcza jak słabe dla AMD były dwa ostatnie kwartały ubiegłego roku. Jeszcze pod koniec czerwca firma mogła się pochwalić 37% udziałem w sprzedawanych kartach graficznych, a pod koniec roku było to już tylko 24%, czyli o 52% mniej niż Nvidia. Po raz pierwszy druga z tych korporacji zdobyła aż tak dużą przewagę nad swoim rywalem.

Źródło: dbz - Rośnie przewaga firmy Nvidia nad AMD  - wiadomość - 2015-04-19
Źródło: dbz

Fanów firmy Nvidia takie dane mogą ucieszyć, ale kompletna dominacja ich ulubieńca nikomu się raczej nie przysłuży. W końcu nic tak nie motywuje do działań, jak silna konkurencja, a na rywalizacji gigantów najczęściej korzystają sami gracze.

  1. Nvidia – strona oficjalna
  2. AMD – strona oficjalna