Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 23 grudnia 2011, 11:50

autor: Kono

Radeon HD 7970 - najszybsza karta grafiki z jednym GPU

Firma AMD oddała w ręce recenzentów swój najnowszy produkt, czyli kartę grafiki Radeon HD 7970 wykonaną w 28 nm procesie technologicznym. Z opublikowanych dotąd opinii wynika, że mamy nowego lidera wydajności.

Firma AMD zaprezentowała kartę grafiki Radeon HD 7970, czyli pierwszy układ wykonany w 28 nm procesie technologicznym Southern Islands. Produkt oficjalnie zadebiutuje dopiero 9 stycznia, a jego sugerowana cena to 549 dolarów (około 1861 złotych). Według zapewnień producentów ma to być najszybsza karta z jednym GPU.

Nowy układ znany jest pod nazwą kodową Tahiti. Karta została wykonana w procesie technologicznym 28 nm i jest wyposażona w 2048 procesów strumieniowych. Konstrukcja składa się z 4,3 miliarda tranzystorów, a do dyspozycji ma aż 3 GB pamięci GDDR5 pracującej na szynie 384 bit, która zapewnia przepustowość wynoszącą ponad 264GB/s.

Radeon HD 7970 - najszybsza karta grafiki z jednym GPU - ilustracja #1

To oczywiście nie jedyne atuty nowego układu od firmy AMD. Karta oferuje wyjścia DVI, HDMI oraz dwa porty mini-Displayport, które pozwalają podłączyć nawet sześć monitorów. Nowy Radeon ma być też łatwiejszy i bezpieczniejszy w podkręcaniu.

W sieci zdążyły pojawić się pierwsze testy i recenzje nowego Radeona. Swoje opinie o najnowszym produkcie AMD wygłosiły m.in. takie serwisy jak AnandTech, HotHardware, Bit.tech, Nexus i HardOCP. Wynika z nich, że karta Radeon HD 7970 rzeczywiście jest wydajniejsza niż produkt Nvidii (GTX 580) i dodatkowo pobiera mniej prądu dzięki nowemu procesowi technologicznemu. Warto jednak zaznaczyć, że skok wydajnościowy nie jest aż tak wielki, a dodatkowo nowa konstrukcja AMD jest relatywnie głośna.

Radeon HD 7970 - najszybsza karta grafiki z jednym GPU - ilustracja #2

Porównanie Radeona HD 7970 z HD 6970 oraz GTX 580; Źródło: HardOCP

Jak każdy produkt, karta Radeon HD 7970 ma swoje wady i zalety. Niemniej jednak realny wynik pojedynku AMD kontra Nvidia poznamy dopiero w przyszłym roku, gdy „zieloni” wydadzą układy z serii Kepler.