Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 18 września 2020, 16:30

autor: AlexB

PS5 - ogromne zainteresowanie i zamieszanie z pre-orderami

Konsola PlayStaton 5 została już udostępniona w ramach przedsprzedaży w wybranych sklepach. Nowa platforma firmy Sony cieszy się sporym zainteresowaniem, lecz start pre-orderów nie poszedł do końca zgodnie z planem.

Środowa konferencja Sony dla wielu była najważniejszym wydarzeniem branżowym tego tygodnia. Podczas niej poznaliśmy datę premiery i cenę konsoli PlayStation 5. Według planu, następnego dnia, czyli w czwartek, miały wystartować pre-ordery w wybranych sklepach. Wszystko się jednak wykoleiło, gdy niektórzy amerykańscy sprzedawcy, jak chociażby Walmart, prawdopodobnie chcąc jak najlepiej wykorzystać podniecenie graczy tuż po prezentacji, wyszli przed szereg i udostępnili platformę nieco wcześniej, zgodnie z europejskim czasem. I w ten sposób rozpętał się chaos.

PS5 - ogromne zainteresowanie i zamieszanie z pre-orderami - ilustracja #1
Pierwsze dni przedsprzedaży PlayStation 5 są dość chaotyczne.

Osoby pragnące zdobyć swój egzemplarz PlayStation 5 błyskawicznie rzuciły się do zakupów. Nakłady platformy wyczerpały się w mgnieniu oka, lecz nie to było największym problemem. W pewnym momencie strony niektórych sklepów najzwyczajniej w świecie przestały funkcjonować odpowiednio – wyrzucały błędy, usuwały przedmioty z koszyka w środku transakcji. W przypadku witryny GameStopu uruchomiło się nawet zabezpieczenie przeciwko atakom DDoS, które uniemożliwiło części użytkowników wejście na nią (wśród nich był sam Geoff Keighley). Z kolei Walmart przyjmował zamówienia nawet w momencie, gdy zapas konsol się już wyczerpał, i w konsekwencji został zmuszony do anulowania niektórych zakupów (via The Verge).

Jak nietrudno się domyślić, cała ta sytuacja mocno zdenerwowała graczy. Niepocieszone były zwłaszcza osoby, które wcześniej pozapisywały się do specjalnych newsletterów mających poinformować je, gdzie można zakupić PlayStation 5 w momencie, gdy ruszy przedsprzedaż, i zapewnić im niemal pewną rezerwację swojego egzemplarza platformy. Lecz wiadomość ta przyszła do nich dopiero kilka godzin po niespodziewanym starcie pre-orderów, gdy konsole zostały już wyprzedane, i teraz pozostaje im czekać, aż w jakimś sklepie pojawi się kolejny nakład (via Digital Trends).

Lecz polowanie na PlayStation 5 nawet teraz, gdy kurz już nieco opadł, wciąż stanowi niemałe wyzwanie. Kilkanaście godzin temu Walmart rzucił na sprzedaż kolejną partię nowych konsol Sony. Rozeszła się ona w mniej niż dwie minuty.

Problemy nie ominęły również polskich sklepów. W chwili pisania tych słów nakład konsol PlayStation 5 w wersji z napędem jest wyczerpany w Media Markcie oraz Media Expercie. U obu tych sprzedawców dostępne są jedynie tańsze Digital Edition.

Zamieszanie z pre-orderami PlayStation 5 w USA stało się pretekstem dla przedstawicieli marki Xbox do drobnego przytyku w stronę konkurencji. Na Twitterze podkreślili oni, że przedsprzedaż Xboksów Series X i S rozpocznie się 22 września, oraz zaznaczyli, iż każdy zainteresowany zostanie o tym dokładnie poinformowany.

Przypominamy, że PlayStation 5 będzie miało swoją premierę w naszym kraju 19 listopada tego roku. Standardowa wersja konsoli została wyceniona na 2299 złotych, natomiast na Digital Edition trzeba wydać 1849 złotych.

  1. Oficjalna strona internetowa konsoli PlayStation 5
  2. Oficjalna strona internetowa firmy Sony

ZASTRZEŻENIE

Firma GRY-OnLine S.A. otrzymuje prowizję od sklepów, których oferty prezentowane są powyżej.

Ostatnia aktualizacja: 2020-09-18

GOL Newsroom

Zapraszamy Was do polubienia profilu Newsroomu na Facebooku. Znajdziecie tam nie tylko najciekawsze wiadomości, ale i szereg miłych dodatków.

Centrum PlayStation 5 - Wszystko o konsoli i jej grach