Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 18 lipca 2021, 18:40

Tysiące konsol PS4 wydobywało monety FIFA Ultimate Team; nie była to kopalnia kryptowalut

Kopalnia kryptowalut na Ukrainie okazała się być farmą botów wydobywającą monety FIFA Ultimate Team. Są nowe informacje w sprawie tysięcy konsol PS4 odnalezionych w magazynie.

Rzekoma gigantyczna kopalnia kryptowalut znajdująca się w środkowej Ukrainie – która zawierała tysiące konsol PlayStation 4 – okazała się być farmą monet FIF-y 21 w trybie Ultimate Team. W ostatnim tygodniu Służba Bezpieczeństwa Ukrainy poinformowała, że zamknęła halę służącą rzekomo do pozyskiwania wirtualnych walut złożoną z 3800 konsol Sony. Zdjęcia, które wrzucono do Internetu, pokazywały półki wypełnione PS4 Slim (niektórzy twierdzili, że fotografie przedstawiały magazyn wypełniony PS4 w wersji Pro) – w każdym razie nie był to idealny sprzęt do wydobywania kryptowalut.

Okazuje się, że urządzenia były używane do „wydobywania” monet trybu Ultimate Team. Rozegranie meczu nagradzane jest niewielką sumą wirtualnych pieniędzy, które – po uzbieraniu odpowiedniej kwoty – można potem wydawać na specjalne przedmioty. Monety są kluczowe w tym trybie gry. Można za nie kupować na przykład nowych piłkarzy na rynku transferowym, a także zaopatrywać się w paczki w sklepie.

Tysiące konsol PS4 wydobywało monety FIFA Ultimate Team; nie była to kopalnia kryptowalut - ilustracja #1

Informację, że nie chodziło wcale o kryptowaluty, a właśnie o monety Ultimate Team, zawdzięczamy śledztwu przeprowadzonemu przez ukraińską gazetę Delo. Dziennikarskie dochodzenie zostało sprowokowane sceptycyzmem wobec wersji, że farma zajmowała się kopaniem wirtualnych walut, a także faktem, że na zdjęciach było widać płyty FIF-y 21 wystające z PS4. Celem końcowym było sprzedawanie na czarnym rynku kont „naładowanych” wirtualnymi pieniędzmi z gry.

Tryb Ultimate Team idealnie nadaje się do tego typu przekrętów, patrząc na to, jak jest skonstruowany. Można wydawać prawdziwe pieniądze na loot boxy w nadziei, że otrzymamy wartościowe karty, ale szansa na uzyskanie tej z najlepszymi piłkarzami jest bardzo niska. Można też ogrywać FIF-ę miesiącami i zbierać „wewnętrzną” walutę. Trzecią opcją, której nie polecam uczciwym osobom, jest kupno monet FUT na szarym lub czarnym rynku.

Tysiące konsol PS4 wydobywało monety FIFA Ultimate Team; nie była to kopalnia kryptowalut - ilustracja #2
Rynek transferowy FIF-y Ultimate Team.

Walka EA Sports z szarą strefą oferującą monety FUT jest długa. Istnieje bardzo dużo miejsc w sieci, które udostępniają tego typu usługi – łącznie z możliwością kupna całego konta. Czarny rynek FIF-y Ultimate Team jest ogromny, mimo wielu starań Electronic Arts z ostatnich lat. EA ostrzega graczy przed kupowaniem lub sprzedawaniem monet FUT – grozi za to ban.

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy znalazła w magazynie również ponad 500 kart graficznych, 50 procesorów, telefony, a także karty pamięci.