Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 12 kwietnia 2021, 21:55

autor: Entelarmer

PS4 bez CMOS blokuje dostęp do gier; internet stawia nowe tezy

Internauta o pseudonimie Forest potwierdził pogłoski na temat problemu z baterią CMOS konsoli PlayStation 4. Wygląda na to, że po jej awarii PS4 rzeczywiście blokuje dostęp do wszystkich gier, nawet tych na płytach.

Pamiętacie doniesienia z marca, jakoby awaria baterii CMOS mogła na stałe odciąć posiadaczy PlayStation 4 od wszystkich gier na tej konsoli, nawet tych na płytach? Użytkownik Twittera o pseudonimie Forest postanowił sprawdzić te pogłoski na własnym egzemplarzu urządzenia. Efekt? Po wyjęciu owego podzespołu konsola internauty nie pozwalała na uruchomienie żadnych tytułów bez połączenia z PlayStation Network, ani cyfrowych, ani pudełkowych.

Według wcześniejszych doniesień błąd CE-34878-0 ma być powiązany z systemem trofeów, wymagającym zgodności czasu systemowego (niemodyfikowalnego przez użytkownika), co prawdopodobnie ma zapobiegać oszukiwaniu przy zdobywaniu osiągnięć. Jedna z produkcji testowanych przez Foresta – Atelier Ryza 2: Lost Legends & the Secret Fairy – nie miała żadnych odblokowanych osiągnięć, co najwyraźniej niektórzy uznają za dowód obalający tę tezę.

Trzeba jednak zauważyć, że Atelier Ryza 2 mimo wszystko wspiera trofea i nie ma powodu sądzić, że nieodblokowanie żadnego z nich „wyłącza” konieczność potwierdzenia czasu systemowego. Fakt, że gra się początkowo uruchamia, a zamyka dopiero na ekranie ładowania, może świadczyć właśnie o błędzie przy weryfikacji pliku trofeów. Rzeczywistym sprawdzianem byłaby próba otwarcia tytułu bez żadnych trofeów, na przykład wersji demo. Niestety, w chwili pisania tego tekstu nie były dostępne informacje o przeprowadzeniu tego typu testu.

Łatwo zgadnąć, że posiadacze PS4 są – delikatnie rzecz ujmując – rozczarowani tym odkryciem. Niemożność uruchomienia jakichkolwiek gier, nawet tych na płycie, jest cokolwiek kuriozalna. Fakt, że nie jest to koniec świata, póki działa PlayStation Network – wystarczy wymienić baterię CMOS i pozwolić konsoli automatycznie ustawić czas po połączeniu z platformą (więcej na ten temat znajdziecie w poprzedniej wiadomości). Niemniej w sieci przeważają głosy nawołujące do zniesienia tego ograniczenia w ramach aktualizacji firmware. Pytanie tylko, czy Sony zdecyduje się na te zapewne poważne uaktualnienie dla konsoli, która już jakiś czas temu doczekała się następcy?

PS4 bez CMOS blokuje dostęp do gier; internet stawia nowe tezy - ilustracja #1

Zapraszamy Was na nasz nowy kanał na YouTube – GRYOnline Technologie, który jest poświęcony zagadnieniom związanym z nowymi technologiami. Znajdziecie tam liczne porady dotyczące problemów z komputerami, konsolami, smartfonami i sprzętem dla graczy.

  1. Oficjalna strona marki PlayStation