Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 4 marca 2015, 11:12

autor: Kamil "Góral" Zwijacz

Project Morpheus ukaże się w pierwszej połowie 2016 roku

Firma Sony zapowiedziała, że okulary wirtualnej rzeczywistości Project Morpheus ukażą się w pierwszej połowie 2016 roku. Jednocześnie zaprezentowano nowy prototyp urządzenia z lepszym ekranem OLED.

Nowy prototyp Project Morpheus jest wygodniejszy w użytkowaniu. - Project Morpheus ukaże się w pierwszej połowie 2016 roku - wiadomość - 2015-03-04
Nowy prototyp Project Morpheus jest wygodniejszy w użytkowaniu.
Project Morpheus w skrócie:
  • Okulary wirtualnej rzeczywistości firmy Sony
  • Najnowszy prototyp posiada 5,7-calowy ekran OLED o rozdzielczości 1920x1080 pikseli, z częstotliwością odświeżania na poziomie 120 Hz i opóźnieniami poniżej 18 ms
  • Premiera urządzenia odbędzie się w pierwszej połowie 2016 roku

W marcu 2014 roku koncern Sony ujawnił okulary wirtualnej rzeczywistości Project Morpheus. Po kilkunastu miesiącach prac nad urządzeniem współpracującym z konsolą PlayStation 4 zdradzono, że sprzęt zadebiutuje na rynku w pierwszej połowie 2016 roku oraz zaprezentowano jego nową wersję. Aktualny prototyp posiada 5,7-calowy ekran OLED o ozdzielczości 1920x1080 pikseli, który zastąpił 5-calowy LCD z wcześniejszego modelu. Dodatkowo dwukrotnie zwiększono częstotliwość odświeżania, która obecnie wynosi 120 Hz, co w połączeniu z mocą PlayStation 4 ma zapewnić bardzo płynny obraz. Zmniejszono również opóźnienia do wartości poniżej 18 ms (pierwotna wersja mogła się „pochwalić” blisko dwa razy wyższym wynikiem). Oprócz tego najnowszy model umożliwia dokładniejsze śledzenie ruchów głowy, dzięki dziewięciu diodom LED, a poza tym zmieniono nieco design, dzięki czemu sprzęt jest po prostu wygodniejszy w użytkowaniu.

Jednocześnie firma zapowiedziała, że podzieli się dalszymi szczegółami podczas targów E3, które odbędą się w dniach 16 – 18 czerwca bieżącego roku. Na imprezie mają zostać także pokazane rozmaite produkcje wykorzystujące Project Morpheus.

Project Morpheus ukaże się w pierwszej połowie 2016 roku - ilustracja #2

Project Morpheus to nie jedyne tego typu urządzenie. Oprócz niego rozmaite firmy tworzą własne okulary, z których najsłynniejsze są prawdopodobnie gogle Oculus Rift, dzięki którym powróciła moda na wirtualną rzeczywistość. Poza tym Samsung pracuje nad Gear VR, a ostatnio zapowiedziano RE Vive od firmy HTC współpracującej z Valve. Co ciekawe, właściciel platformy Steam zamierza wypuścić także swój autorski zestaw wraz z technologią Lighthouse oraz nowym modułem sterowania.