Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 18 września 2019, 17:20

autor: Bartosz "XxX" Faryna

AMD zapowiada, że procesory Epyc 7 nm+ pokonają Intel Xeon 10 nm

AMD zapowiedziało, że procesory Epyc oparte o Zen 3 zostały już zaprojektowane, co oznacza, że pojawią się w sprzedaży w przyszłym roku. Firma stwierdziła również, że procesory przebiją wydajnością bezpośrednią konkurencję od Intela.

AMD zapowiedziało, że procesory Epyc 7nm+ pokonają Intel Xeon 10 nm / źródło: AMD. - AMD zapowiada, że procesory Epyc 7nm+ pokonają Intel Xeon 10 nm - wiadomość - 2019-09-18
AMD zapowiedziało, że procesory Epyc 7nm+ pokonają Intel Xeon 10 nm / źródło: AMD.

W trakcie prezentacji na targach HPE Cast 2019 AMD pochwaliło się osiągnięciami swoich jednostek serwerowych. Zdaniem producenta procesory Epyc o nazwie kodowej Milan oferują lepszą wydajność na wat od 10-nanometrowych procesorów serii Intel Xeon. Z udostępnionych ostatnio grafik możemy wywnioskować również, że prace projektowe nad procesorami Zen 3 zostały już zakończone, pierwsze jednostki trafią wkrótce do testów, a w 2020 roku do sprzedaży.

AMD ewidentnie nie próżnuje, bowiem zaledwie miesiąc temu firma zaprezentowała układy Epyc o nazwie kodowej Rome oparte o architekturę Zen 2, a już teraz otrzymaliśmy kolejne szczegóły dotyczące następcy. Firma zaktualizowała niedawno harmonogram, z którego wynika, że prace nad architekturą Zen 3 zostały już zakończone.

Z zaprezentowanej grafiki wynika, że architektura Zen 3 została już zaprojektowana / źródło: AMD.

Rdzeń Zen 3 produkowany będzie w oparciu o proces 7 nm+, który pozwala na wprowadzenie o 20% więcej tranzystorów niż klasyczny proces 7 nm zastosowany w przypadku architektury Zen 2. Ulepszona wersja zapewni również zwiększoną o 10% wydajność.

W trakcie prezentacji na targach HPE Cast 2019 AMD podało wiele interesujących informacji / źródło: AMD.

Wszystko wskazuje na to, że konkurencję – w postaci Intela – czeka bardzo trudny okres. Za Epyc od AMD przemawia nie tylko korzystna cena oraz wyższa wydajność, ale również spójność. Firma oferuje jedno rozwiązanie zarówno dla serwerów, jak i dla stacji roboczych, podczas gdy propozycje od Intela oparte są na różnych platformach.