Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 2 czerwca 2022, 12:30

autor: Kamil "grim_reaper" Kleszyk

Prawie 60% Polaków ma telefon za mniej niż 1000 zł

Z badań przeprowadzonych na grupie Polaków przez firmę Kantar wynika, że 82 procent z nich wymienia telefon komórkowy co dwa lata lub rzadziej. Natomiast większość urządzeń posiada system Android.

Źródło: Pixabay/ @Pexels

Jak informuje serwis WirtualneMedia, firma Kantar, specjalizująca się w analizie danych, w dniach 1-9 kwietnia 2022 r. pod lupę wzięła grupę Polaków i ich telefony komórkowe. Badania przeprowadzone zostały w formie online na liczbie 1000. osób w przedziale wiekowym 18-60 lat.

Blisko 60 procent respondentów oświadczyło, że używa smartfonów mających krótszy staż niż 1,5 roku, a ponad jedna trzecia (37 proc.) deklaruje, że za zapłaciła za nie ponad 1000 zł. Warto zwrócić uwagę na to, że więcej osób posiada telefony „młodsze” i droższe, inaczej niż w badaniach z roku 2019.

Źródło: Smart Barometr 2022

Podobnie jak w 2019 roku, zdecydowana większość badanych osób (72 procent) zadeklarowała, iż korzysta na co dzień z jednego smartfona, natomiast pozostali oświadczyli, że posiadają większą liczbę urządzeń. Według informacji firmy Kantar, 58 procent ankietowanych przyznało się do tego, że w domu ma przynajmniej dwa nieużywane telefony.

Co ciekawe, przytłaczająca większość respondentów wskazuje system Android, jako ten zainstalowany na ich telefonach. Jest to aż 86 procent. Jeśli zaś chodzi o urządzenia, które najczęściej są zintegrowane z naszymi komórkami to najlepiej wypadają słuchawki bezprzewodowe, opcję tą zaznaczyło 58 procent ankietowanych. Na kolejnych miejscach uplasowały się głośniki bezprzewodowe (40 procent) i smartwatche (38 procent).

Obecnie 82 procent badanych wymienia telefon komórkowy co dwa lata lub rzadziej. Pozostali, czyli prawie 20 procent osób, wymienia smartfona co półtora roku lub częściej.

Według przeprowadzonej ankiety, najczęstszym (44 procent) powodem wymiany urządzenia jest jego samoistna awaria. W dalszej kolejności najczęściej wybieraną opcją było zniszczenie telefonu (36 procent) i otrzymanie nowej, atrakcyjniejszej oferty (31 procent).

Sporym zaskoczeniem może być fakt, iż najwięcej nowych smartfonów kupujemy u operatora komórkowego. W taki sposób odpowiedziało aż 33 procent ankietowanych. Następne miejsca zajmują sklepy RTV/AGD i Allegro, z wynikami odpowiednio 26 i 13 procent.

Faktem, na który warto zwrócić uwagę jest to, że z pośród badanych osób, ponad połowa (54 procent) nie słyszała o możliwości wynajmu urządzeń mobilnych.

Dajcie znać w komentarzach jak często Wy zmieniacie swoje telefony.

Prawie 60% Polaków ma telefon za mniej niż 1000 zł - ilustracja #2

Zapraszamy Was na nasz nowy kanał na YouTube – tvtech, który jest poświęcony zagadnieniom związanym z nowymi technologiami. Znajdziecie tam liczne porady dotyczące problemów z komputerami, konsolami, smartfonami i sprzętem dla graczy.