Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 29 sierpnia 2019, 12:04

autor: Aquma

Pobrana 100 mln razy aplikacja dla Androida zawierała groźnego wirusa

Aplikacja CamScanner - Phone PDF Creator zawierała przez jakiś czas groźnego wirusa, który instaluje na telefonie inne szkodliwe pliki. Skutki działalności trojana mogą być bardzo poważne. Program został już usunięty ze sklepu Google Play, ale w przeszłości cieszył się dużą popularnością - został pobrany przeszło 100 milionów razy.

Groźny wirus w znanej aplikacji. - Pobrana 100 mln razy aplikacja dla Androida zawierała groźnego wirusa - wiadomość - 2019-08-29
Groźny wirus w znanej aplikacji.

Eksperci firmy Kaspersky Lab wykryli, że popularna aplikacja dla telefonów z systemem Android pod nazwą CamScanner - Phone PDF Creator (znana też jako CamScanner-Scanner to scan PDFs) zawierała szkodliwe oprogramowanie Trojan-Dropper.AndroidOS.Necro.n. Wirus potrafi instalować na zainfekowanym urządzeniu inne niebezpieczne pliki, pozwalające m.in. na wyświetlanie niemożliwych do obejścia reklam, które po kliknięciu potajemnie subskrybują użytkownika do płatnej usługi.

CamScanner to aplikacja pozwalająca na skanowanie dokumentów do plików PDF. Program posiada szereg przydatnych funkcji, takich jak np. OCR (Optical Character Recognition, czyli optyczne rozpoznawanie znaków) i cieszy się olbrzymią popularnością - pobrało go przeszło 100 milionów użytkowników. Warto w tym miejscu odnotować, że CamScanner przez długi czas był całkowicie bezpieczny - wirus pojawił się dopiero w jednej z ostatnich aktualizacji (był ukryty w module biblioteki reklamowej). Trojan podobno został usunięty w najnowszej wersji oprogramowania, ale Google i tak wyrzuciło aplikację ze swojego sklepu.

Omawiana sytuacja powinna być przestrogą dla wszystkich użytkowników smartfonów z systemem Android. Zastanówcie się trzy razy, nim zainstalujecie na swoim telefonie aplikację, o której niewiele wiecie, nawet jeśli pochodzi ona z Google Play (Google oczywiście dba o bezpieczeństwo swojego sklepu, ale nie jest w stanie wyłapać wszystkiego). Dobrym pomysłem jest zawsze sprawdzenie ostatnich recenzji, bowiem użytkownicy często ostrzegają w nich przed potencjalnymi problemami (tak było i w tym przypadku). Warto też zadbać o to, by nasz telefon był zabezpieczony dobrym programem antywirusowym.

  1. Kaspersky Lab - strona oficjalna
  2. Google Play - strona oficjalna